Sindirilmeyen aileye istihbarat ablukası

30 Mart 2021 Salı - 19:13

  • Karayazı’da son yıllarda 9 kez evleri basılan ve neredeyse hapis cezası almayan ferdi kalmayan Sünbül Ailesi, bu kez de Emniyet İstihbarat marifetiyle iş birlikçiliğe zorlanıyor.

Erzurum’un Karayazı ilçesine bağlı Qeregivij (Değirmendere) kırsal mahallesinde yaşayan Sünbül Ailesi bir süredir kendilerini ”istihbarat polisleri” olarak tanıtan kişiler tarafından rahatsız ediliyor. ”İstihbarat polisleri” geçtiğimiz hafta iki kez baba Faruk Sünbül’ü arayarak, hakkında “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla yakalama kararı bulunan ve 20 yıldır Avrupa’da sürgünde olan oğlu Sadi Sünbül’ün ülkeye getirilmesini istedi. ”İstihbarat polisleri” ayrıca baba Sünbül’den, PKK’li iki kızının da teslim edilmesi için ”yardım” istedi. ”İstihbarat polisleri” daha sonra, 26 Mart’ta whatsapp üzerinden Sünbül’ün kızı Türkan Sünbül’e ulaştı. Bununla da yetinmeyen söz konusu kişiler, geçen günlerde baba ve kızının önünü kesti ve benzer konular üzerinden taciz etti. 

Yaşananlara ilişkin MA’ya konuşan Türkan Sünbül, hastane çıkışında önlerini kesen ”istihbarat polislerinin”, ağabeyi Sadi Sünbül’ün ülkeye getirilmesini istedikleri belirtti. Daha sonra PKK’li iki kız kardeşi ile ilgili kendilerinden “nerede oldukları ve ne yaptıklarına” dair bilgi istendiğini paylaşan Sünbül, kendilerine ayrıca, “Bizimle çalışacaksınız, buna mecbursunuz. Ne halkın ne örgütün haberi olacak. Bizle ilgili kimse ile görüşmeyeceksiniz. Bu gizli olacak” dediğini aktardı. Bu duruma tepki gösterdiklerini ifade eden Sünbül, babasına da ”Sen kızlarının nerede olduğunu biliyorsun. Siz bizi götüreceksiniz. Onları ikna edip bize teslim edeceksiniz. Biz de onları tutuklamadan size teslim edeceğiz” denildiğini kaydetti. 

Kendilerine vaatlerde bulunulduğunu kaydeden Sünbül, ”Rahatsız edilmek istemiyoruz. Köyden her dışarıya çıktığımızda rahatsız ediliyoruz. Taciz ediliyoruz. Bu uygulamalar son bulsun” dedi. 

Sünbül Ailesi niye hedef?

 Sünbül Ailesi, özellikle 1990’lı yılların başında “güvenlik” adı altında devreye sokulan ve halen devam eden politikalardan nasibini alan ailelerden birisi. 7 ferdi bulunan ailenin, yaşadığı baskılar 2000’li yılların başında başladı. O yıllarda ailenin en büyük çocuğu olan Sadi Sünbül hakkında “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla yakalama kararı çıkarıldı. Sünbül, bunun üzerine Avrupa’ya göç etti.

Sünbül Ailesi’nin evine 2015’ten bugüne kadar toplam 9 kere baskın düzenlendi. Bu süreç içerisinde yaşanan baskıdan kaynaklı 2014 ve 2015 yıllarında ailenin iki ferdi PKK’ye katıldı. Ailenin diğer fertleri ise ya tutuklandı ya da sürgün edildi.

Ceza almayan kalmadı

 Gözaltı ve tutuklamalardan en çok nasibini alan aile ferdi Türkan Sünbül. İlk defa 2017’de tutuklanan Sünbül, 5 ay tutuklu kaldı. Sünbül, 2019’da bir kez daha tutuklanarak, 10 ay cezaevinde kaldı. Söz konusu tutuklamalara gerekçe yapılan “örgüt propagandası yapmak” ve “örgüte yardım etmek” iddialarından kaynaklı Sünbül’e toplam 5 yıl 9 ay hapis cezası verildi.   

Baba Faruk Sünbül ise 2015’te “örgüte yardım etmek” iddiasıyla gözaltına alındı, tutuklandı ve 4 ay Erzurum H Tipi Kapalı Cezaevi’nde kaldı. Baba Sünbül, tahliye edildikten sonra devam eden yargılama sonucu 2 yıl 1 ay hapse çarptırıldı. Baba Sünbül hakkında “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla açılan dava ise halen sonuçlanmış değil.

Anne Besra ve kızı Pınar Sünbül’e de bir süre önce “örgüte yardım etmek” iddiasıyla 2’şer yıl 1’er ay hapis cezası aldı.  ERZURUM

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.