Sıra kadın devrimi inşasında

Kadın Haberleri —

8 Mart kutlamaları/Amed/Foto:MA

8 Mart kutlamaları/Amed/Foto:MA

  • Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nün etkili geçmesinde emeği geçen kadınları kutlayan KJK, “Zaman, ‘Jin, Jiyan, Azadî’ felsefesi temelinde kadın devrimini inşa etme zamanı” dedi.

KJK Koordinasyonu “Dünya ve Kurdistan'da sesiyle, sözüyle, halaylar, zılgıtlarıyla meydanları hınca hınca dolduran eril sistemin tüm barbar uygulamalarına rağmen direnen, zalim erkek- devlet sisteminden hesap soran mücadeleci kadınları selamlıyoruz” sözleriyle, 8 Mart alanlarını anlamlaştıran kadınlara kutlama mesajı gönderdi.

Toplumsal cinsiyetçiliğin kıskacında günün 24 saatinde derin krizler, katliamlar, zulümler gören kadınların, bu yıl da 8 Mart’ta bir kez daha cesurca, kararlıca ‘ben varım’ dediğini ve bunun kadın uyanışının, bilincinin, iradeleşmesinin, örgütlülüğünün somut ifadesi olduğunu kaydetti.

Her an mücadele etmeli

“Kadın mücadelesinin oluşturduğu kazanımlar Rojava kadın devrimiyle bir üst evreye ulaşmıştır. Bu yıl ki 8 Mart’ı, kadın devrimini Ortadoğu ve dünya kadınlarına mal etme kararlılığıyla karşıladık” diyen KJK, kadınların devlet faşizminin yarattığı kriz, savaş, yıkım, göç, ırkçı, milliyetçi, cinsiyetçi uygulamalara karşı yılın sadece bir günü değil her anında demokrasi, özgürlük ve ekolojik bir yaşam mücadelesi içinde olması gerektiğini belirtti.

Ceberut sistemi alaşağı edeceğiz

KJK mesajının devamında şöyle dedi: “Ekonomik, siyasi, kültürel, askeri savaşların kadınlar, halklar ve doğa için yıkıcı sonuçlar doğurduğu 2024 yılı kadın mücadelesi açısından da oldukça önem arz etmektedir. 8 Mart gerçeği bu gelişmelerin zirvesel ifadesi olmuştur.  Tarihin bu kritik anında modern barbarlık çağına dur demenin tek yolu ‘Jin Jiyan Azadî’ felsefesinde kadın devrimini örgütlenmekten geçmektedir. Anlık olarak savaşları, sömürüyü, ırkçılığı, cinsiyetçiliği üretip çoğaltan kadınların şahsında yaşamı katleden eril sisteme karşı bilinç ve mücadele gücümüzü yükselterek yol almalıyız. Kadın mücadelesi bugün geri dönülmesi zor olan bir eşiğe dayanmıştır. Dolasıyla daha fazla örgütlenerek, ortak mücadele hattını örerek kesinlikle miadı dolmuş bu ceberut sistemi alaşağı edebiliriz.” FRANKFURT

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.