Siyasi soykırımda 14 tutuklama

15 Kasım 2021 Pazartesi - 18:08

  • Amed merkezli olarak 5  kentte yapılan siyasi soykırım operasyonu sonucu gözaltına alınan çoğunluğu siyasetçi ve sendika yöneticisi 19 kişiden 14’ü tutuklandı.

Türk hükümetinin, HDP’nin Amed İl Kongresi öncesi 5 kentte yaptığı siyasi soykırım operasyonunda gözaltına aldığı ve gözaltı süreleri uzattığı 19 kişiden 14’ü tutuklandı.

Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 8-9 Kasım tarihlerinde gözaltına alınıp, tutuldukları İl Emniyet Müdürlüğünde gözaltı süreleri 4 gün süreyle bir kez uzatılan 19 kişi, ifade işlemlerinin tamamlanmasının ardından dün sabah saatlerinde adliyeye getirildi. Savcılık sorguları yapılan, aralarında bir Barış Annesi ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin de bulunduğu 19 isme, haklarındaki gizli tanık beyanları, HDP’li belediyelere yapılan kayyum atamaları, kadına şiddet, gözaltına alınan Eğitim Sen üyeleri için yapılan basın açıklamaları ile katledilen Kürt gazeteci Musa Anter ve Halepçe Katliamı’nın yıl dönümlerinde düzenlenen anma etkinliklerine katıldıkları gerekçesiyle “örgüt üyeliği” suçlamasında bulunuldu. 

Tutuklanmaları talebiyle farklı mahkemelere sevk edilen 19 kişiden 14’ü hakkında tutuklama kararı çıktı.

Hakkında ”örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklama kararı verilen 14 isim şöyle: HDP Amed İl Yöneticisi Mehmet Asana, HDP Bağlar İlçe Eşbaşkanı Nasır Yentar ve İlçe Yöneticisi Mehmet Hüseyin Baran, HDP Bismil İlçe Eşbaşkanı Mehmet Şakir Demir, HDP Yerel Yönetimler Kurulu üyesi Ömer Filitoğlu, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Amed İl Yöneticileri Yasemin Akengin, Mehmet Ali Alkan, Mehmet Süslü ve Abdullah Dengiz, Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) Genel Başkan Yardımcısı Bayram Bozyel, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Merkez Yöneticisi Erkan Keskin, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Şube Yöneticisi Gülhan Tekin, Eğitim Sen Genel Merkez Denetleme Kurulu Üyesi Arzu Koç ve Barış Anneleri Meclisi Üyesi Nezife Yiğit.

Mahkeme, Makine Mühendisleri Odası (MMO) Amed Şube Yönetim Kurulu Üyesi Arin Zümrüt, Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Emekçileri Sendikası (TÜM-BEL SEN) Şube Eşbaşkanı A. Baki Öndeş, Abdulkadir Ekinci, HDP İl Yöneticileri Şeyhmus Yavuz ve Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER) Yöneticisi Şehrat Uyanık’ın ise serbest bırakılmalarına karar verildi. Serbest bırakılan isimlerden Şeyhmus Yavuz hakkında “adli kontrol”, Şehrat Uyanık hakkında ise “ev hapsi” kararı verildi. AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.