Soflon’da kış hazırlığı

Toplum/Yaşam Haberleri —

10 Kasım 2022 Perşembe - 15:45

.

.

  • Pazarcık’a bağlı Soflon köyündeki kadınlar topladıkları bademleri kırarak kışa hazırlık yapıyor. Sütten muhallebiye hatta una kadar birçok üründe kullanılan bademin kabukları da ısınmak için kullanılıyor.

Pazarcık’a bağlı Soflon köyündeki kadınlar topladıkları bademleri kırarak kışa hazırlık yapıyor. Sütten muhallebiye hatta una kadar birçok üründe kullanılan bademin kabukları da ısınmak için kullanılıyor.

Yaşlı kadınların kış hazırlığı için kuruttuğu bademler çekiç gibi araçlarla kırılarak kabuğundan çıkarılıyor. Köyün kadınları ayrıca imece usulü çalışarak elmayı, armudu, domatesi, patlıcanı, biberi dalından toplayıp kurutmuş ve kışa hazırlık yapmış.

Ayrıca kış mevsiminin uzun ve sert geçtiği Maraş’ta yaşayan halk, pahalı olmasının yanı sıra hava kirliliğine yol açıp, özellikle astım ve diyaliz hastalarını olumsuz etkileyen kalitesiz kömürden ve odundan vazgeçip, ucuz ve temiz ısınmak için badem kabuğuna yöneldi. Çevre köylerdeki evlerinde ısınmak için badem kabuğu kullanılması, son yıllarda giderek büyük rağbet görmeye başladı. MARAŞ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.