Son güne bırakmayalım

Yurt Dışı Haberleri —

Berlin'de oy kullanma işlemi

Berlin'de oy kullanma işlemi

  • Yurt dışında en yoğun Türkiyeli nüfusun yaşadığı Almanya, Fransa, Danimarka, Hollanda ve Lüksemburg’da ilk oylar sandıklara atıldı. İlk gün itibarıyla sandıklara gidişin zayıf kaldığı Almanya’da, Yeşil Sol gönüllüleri herkesi oy kullanmaya çağırdı. 
  • Türkiye ve Kuzey Kurdistan’daki baskı rejiminin son bulması için seçimlerin önemli bir fırsat olduğunu söyleyen KON-MED Eşbaşkanı Engin Sever, “Şu an ciddi bir yoğunluk yok herkes son güne bırakmadan hızlı bir şekilde oylarını kullanmalı” dedi. 
     
    REWŞAN DENİZ / FRANKFURT

Yurt dışında ilk oylar kullanıldı. Köln, Berlin ve Mainz’de oy kullanan seçmenler “Bu iktidarın gitmesi için buradayız” derken, oy kullanmaya gelenlerden Necla Gözcü, “Kürt’üm elbette oyumuzu kendimize vereceğiz” dedi. 
14 Mayıs'ta yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için yurt dışında oy verme işlemi dün başladı. Almanya, Fransa, Danimarka, Hollanda ve Lüksemburg’da başlayan oy verme işlemi 9 Mayıs’a kadar sürecek. Almanya, 1,5 milyonu aşkın seçmenle en fazla  seçmenin olduğu ülke. Berlin, Düsseldorf, Essen, Frankfurt, Hamburg, Hannover, Karlsruhe, Kassel, Köln, Mainz, Münih, Münster, Nürnberg, Stuttgart başkonsolosluklarında 13 gün boyunca oy kullanmak mümkün.

Rengimiz hep aynı
Seçmenlerin ilk gün sandığa ilgisi yoğun değildi. Köln başkonsolosluğunda oyunu kullananlar arasında Hakkarili Sedat Gülçiçek de vardı. Yurt dışında ilk defa oy kullanan Gülçiçek hakkında açılan davalar yüzünden 1,5 yıl önce Almanya’ya gelmek zorunda kalmış. Gülçiçek, “80’lerden beri aile olarak partimizin rengi ismi değişse de görüşlerimiz hep aynı oldu. HADEP’ten DEHAP’a DTP’ye bizim oyumuzun rengi hep aynı. Genel seçimlerde Yeşil Sol Parti’ye ve Cumhurbaşkanlığı için Kılıçdaroğlu’na oy verdik. Artık bu sistem değişmeli ve bir refaha kavuşmalı” diye konuştu.