Son iki gün sandık başına

Yurt Dışı Haberleri —

.

.

  • Yurt dışında oy verme işlemi İsviçre, İngiltere, Hollanda, Belçika, İsveç, Avustralya ve Brezilya’da tamamlandı. Almanya, Fransa, Avusturya, Danimarka’da oy verme işlemi 9 Mayıs günü saat 21:00’a kadar sürecek. Şimdiye kadar kullanan oylar 1 buçuk milyonu geçti. 
  • Oy kullanmak için sandık başına gitmeye devam eden Kurdistanlıklar, AKP/MHP zulmünün 12 Eylül döneminin kat be kat aştığına dikkat çekti. Sandığa giden Turan Karakaya; “tüm siyasi tutsakların özgürlüklerine kavuşması için oyumu Yeşil Sol Parti'ye verdim” dedi.  

M. ZAHİT EKİNCİ/MURAT AYDIN

Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için yurt dışındaki temsilciliklerde 1 milyon 387 bin 945, gümrüklerde 100 bin 897 olmak üzere toplam da 1 buçuk milyonu aşan sayıda oy kullanıldı. 
Bu yıl yurt dışı temsilciliklerde kullanılan oy sayısı, 2018'de seçimindeki oy sayısını geride bıraktı. 2018 seçimlerinde 1 milyon 525 bin seçmen sandığa gitmiş ve sandığa gitme oranı yüzde 50’de kalmıştı.
İsviçre, İngiltere, Hollanda, Belçika, İsveç, Avustralya gibi ülkelerde oy verme işlemi dün (7 Mayıs) sona erdi. Almanya, Fransa, Avusturya, Danimarka gibi yurt dışı temsilciliklerde oy verme işlemi 9 Mayıs'a, gümrüklerde ise 14 Mayıs saat 17:00'ye kadar devam edecek.

Demokrasi ile diktatörlük arasında
Yurt dışında seçmenlerin en fazla olduğu Almanya’da 10 günde sandığa gidenlerin sayısı 580 bini buldu. Almanya’da 9 Mayıs’ta sandıklar kapanıyor. Hamburg’da 30 bin kişi oy kullandı. Hamburg Alevi Kültür Genel Başkanı Cengiz Orhan bu seçimin iyilikle kötülüğün seçimi oldugunu belirterek, “Herkes bu duyarlılıkla seçimlere yaklaşmalı ve ona göre oyunu kulanmalı. Seçimler Türkiye halkı için demokrasi ile diktatörlük arasında bir seçim” dedi.