Son mevzileri oldu

28 Ağustos 2022 Pazar - 18:45

  •  YJA Star gerillaları, Girê Şehîd Derwêş alanında, etrafında 5 askerin toplandığı 1 ağır silah mevzisini vurdu; 5'ini öldürdü, mevziyi de imha etti.

 

Türk ordusu Direniş Alanları’nı; 5 kez taktik nükleer bomba ve kimyasal silahlar, 6 kez saldırı helikopteri, 10 kez savaş uçakları, onlarca kez de obüs, havan ve ağır silahlarla bombalamasına rağmen gerilla eylemleri devam etti. 5 ayrı eylemde, en az 6 Türk askeri öldürüldü; 1 ağır silah mevzisi ve 1 kamera sistemi imha edildi.

HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM) tarafından dün yapılan yazılı açıklamada, devam eden savaşla ilgili şu bilgiler verildi:

Xakurkê Bölgesi

* YJA Star gerillaları, Bazên Zagrosê Devrimci Hamlesi çerçevesinde 27 Ağustos saat 10.00’da Xakurkê’nin Girê Şehîd Derwêş alanındaki Türk mevzilerini ağır silahlarla hedef alan bir eylem düzenledi. Etrafında 5 askerin toplandığı bir ağır silah mevzisi vuruldu; 5'i öldürüldü, 1 ağır silah mevzisi de imha edildi.

Zap Bölgesi

*  Saca Direniş Alanı’ndaki savaş mevzilerine doğru 27 Ağustos saat 07.20’de ilerlemek isteyen Türk askerleri, ferdi silahlarla vurularak darbelendi.

*  Çemço Direniş Alanı’ndaki savaş mevzilerine doğru 27 Ağustos saat 20.00’de ilerlemek isteyen Türk askerleri, ağır silahlarla vurularak darbelenince bir kademe geri çekilmek zorunda kaldı. 

Metîna Bölgesi

*  Cenga Xabûrê Şehîd Savaş Maraş Devrimci Hamlesi çerçevesinde 27 Ağustos saat 15.30’da Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki Türk askerleri suikast taktiğiyle vuruldu; 1 rütbeli öldürüldü.

*  Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki savaş mevzileri çevresine 27 Ağustos saat 16.00’da yerleştirdiği 1 kamera sistemi imha edildi.

Bombardımanlar

*  Türk ordusu, 27 Ağustos’ta Şikefta Birîndara ve Werxelê Direniş Alanları’ndaki savaş mevzi ve tünellerini kepçe ve kırıcı kepçelerle yıkmaya çalıştı.

*  Girê FM ve Girê Cûdî Alanı’ndaki savaş mevzileri, 27 Ağustos’ta 5 kez taktik nükleer bomba ve kimyasal silahlarla bombalandı. 

* Girê Cûdî ve Kurêjahro Direniş Alanları, 27 Ağustos’ta 6 kez saldırı helikopterleriyle bombalandı.

*  Girê Bihar, Çemço ve Sîda Direniş Alanları, 8 kez savaş uçaklarıyla bombalandı.

* Garê’deki Gundê Sêdarê alanı ile Xakurkê’deki Sinînê alanı, 2 kez savaş uçaklarıyla bombalandı.

* Xakurkê’deki Sinînê alanı ile Girê Hakkarî, Girê Cûdî, Girê FM ve Çemço Direniş Alanları, 27 ve 28 Ağustos’ta obüs, havan ve ağır silahlarla onlarca kez bombalandı.   BEHDİNAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.