Sorun duygusal zeka noksanlığı mı?

19 Ocak 2022 Çarşamba - 17:50

Foto: Afp

Foto: Afp

  • Kanada’da 2007-2019 yılları arasında 1.3 milyon hasta üzerinden yapılan cerrah-hasta cinsiyet ilişkisi araştırmasında, kadınların erkek cerrahların yaptığı ameliyatlarda ölüm riskinin yüzde 32 daha yüksek olduğu tespit edildi.

Jama Surgery isimli tıp dergisinde yayımlanan yeni bir araştırmaya göre kadınların, erkek cerrahlar tarafından yapılan ameliyatlar sırasında ölme riski, kadın cerrahlar tarafından yapılanlara oranla yüzde 32 daha yüksek.

BBC’nin haberine göre, araştırma aynı zamanda erkek cerrahlar tarafından ameliyat edilen kadınların 30 gün içinde komplikasyonlar yaşayıp yeniden hastaneye yatırılma ihtimalinin yüksek olduğunu tespit etti. Yapılan araştırmanın başındaki isim Dr. Christopher Wallis, bunun nedenini henüz bilmediklerini ve çalışmalarını sürdüğünü söyledi. 

Araştırma 1.3 milyon hasta üzerinden yapıldı

Türünün ilk örneği olan, ilk defa cerrah-hasta cinsiyet ilişkisini ele alan ve tedavi sonuçlarını değerlendiren araştırma, 2007-2019 yılları arasında Kanada'nın Ontario eyaletinde 2 bin 937 cerrah tarafından tedavi gören 1,3 milyon hastayı kapsıyor.

Araştırmada neden erkek cerrahlar tarafından tedavi edilen kadın hastaların tehlike altında olduğu konusunda somut bir sonuca varılmıyor; ancak olası açıklamalar ve yapılan başka araştırmalara işaret ediliyor.

‘Şikayetleri daha az dikkate alıyor’

BBC’ye konuşan kadın cerrahlar buna neyin neden olabileceğini anlatmaya çalıştı.

Üroloji Uzmanı Dr. Oneeka Williams: "Erkekler kadınların daha kaygılı ve histerik olduğunu düşünüyor ve bu yüzden ameliyat sonrası şikayetleri daha az dikkate alıyor."

Öne sürülen olası açıklamalardan bir tanesi de, erkek cerrahların acı algısının farklı olduğu ve kadınların ameliyat sonrası yaşadığı semptomların şiddetini azımsıyor olmaları. ABD Tufts Üniversitesi Tıp Okulu'nda üroloji uzmanı olan Dr. Oneeka Williams da buna katılıyor.

Önem verilmiyor

New York'ta Northwell Sağlık Üniversitesi'nde damar cerrahı olan Dr. Jennifer Svahn da söylenenlerle hemfikir.

Svahn'a göre ölüm riskinin bu kadar yüksek olması, "erkek cerrahların kadın hastaların şikayetlerine ve endişelerine yeterince önem vermemesinden" ileri geliyor.

Toplumsal bakış açısı var

Kadın ve erkek cerrahlar arasında tedavi yöntemlerinde farklılıklar olabileceğini söyleyen Dr. Nancy Baxter, kadın kardiyologların hastalarının şikayetlerini daha iyi yönetebildiğini, böylece daha olumlu tedavilerin sonuçlarının ortaya çıktığına dair çalışmalar olduğunu belirtti.

İnsanların kadın ve erkek cerrahlara karşı bakış açısına da değinen Baxter, "Ameliyatlar sırasında kadın cerrahların olumsuz sonuçlar için daha çok cezalandırıldığını ve sonradan daha az kişiye tavsiye edileceğini biliyoruz. Bu olumsuz sonuçlar da kadınlarda beceriksizlik, erkeklerde ise şanssızlık olarak yorumlanıyor."

Duygusal zeka etkili

Dr. Williams'a göre bir başka açıklama da, "kadınların duygusal zekasının daha kuvvetli olması ve böylece daha iyi iletişim ve empati kurabiliyor olmaları."

Dr. Williams, kadın cerrahların kendilerini gereğinden fazla ispat etmesi gerektiğini, Ontario'da yapılan araştırmanın sonuçlarının da bundan kaynaklanıyor olabileceğini öne sürüyor.

Williams, "Çoğu kişi benim cerrah olduğuma inanmıyor. Kimisi hastanede asistan, sekreter, diyetisyen ve bazen şanslıysam hemşire olduğumu düşünüyor" diye anlatıyor.

Cinsiyet dengesizliği

Dr. Wallis'e göre Ontario'da yapılan çalışma, kesin olarak kadın hastalarının erkek cerrahlardan daha kötü tedavi sonuçları alacağını ileri sürmese de hasta-doktor arasındaki cinsiyet dengesizliğinin dikkate alınması gerektiğini vurguluyor.

Wallis, araştırılan 1,3 milyondan fazla vaka arasında hastaların kadın olma ihtimalinin yüzde 57, cerrahların kadın olma ihtimalinin ise sadece yüzde 11 oranında olduğunu söyledi.

Cerrah eğitimi alanların çoğu erkek

İngiltere'deki Royal College of Surgeons adındaki cerrahlar meslek birliğinin başkan vekili Fiona Myint, cerrahi alanında cinsiyet dengesinin iyileştirilmesi gerektiğini kabul ediyor.

Myint, "İngiltere'de cerrah olmak için eğitim görenlerin çoğunluğu erkek. Kadınların sadece yüzde 30'u daha kıdemli pozisyonlarda çalışmak için eğitim alıyor ve yüzde 14'ü danışman mertebesine ulaşıyor" diyor.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.