Sudan’da 4,2 milyon kadın ve kız çocuğu şiddet riski altında

Kadın Haberleri —

Sudan

Sudan

  • Sudan’da ordu ve HDK arasında devam eden çatışmalar sonucu 4,2 milyon kadın ve kız çocuğunun toplumsal cinsiyete dayalı şiddet riski altına olduğu tahmin ediliyor. BM, ülke içinde yerinden edilmiş mülteci kadın ve kız çocuklarına yönelik cinsel şiddete tepki gösterdi.

Sudan’da ordu ve Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasında 15 Nisan’da başlayan çatışmalar devam ediyor. Çatışmalar sonucu binlerce Sudanlı komşu ülkelere göç etmek zorunda kaldı.

Öte yandan çatışmalarda en çok etkilenen kadın ve kız çocukları ise cinsel şiddete maruz kalıyor. 

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) resmi sitesinde yaptığı açıklamada, Sudan’da devam eden çatışmalarda ülke içinde yerinden edilmiş mülteci kadın ve kız çocuklarına yönelik cinsel şiddet olaylarına ilişkin, “Üst düzey Birleşmiş Milletler yetkilileri bugün Sudan'da artan toplumsal cinsiyete dayalı şiddet raporları karşısında şoke olduklarını ve kınamalarını dile getirdi” dedi.

Cinsel şiddet savaş taktiği olarak kullanılıyor

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA), BM İnsan Hakları Ofisi, BM Mülteci Ajansı (UNHCR), BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), BM Nüfus Fonu (UNFPA), BM Kadın Birimi ve Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) ortak açıklamasında, bir savaş taktiği olarak kullanılan cinsel şiddete derhal son verilmesi çağrısı yapıldı.

Açıklamada, tarafların uluslararası insan hakları hukukuna saygı duyması gerektiği vurgulanarak, bu konuda suistimalde bulunan kişi ve grupların da eksiksiz ve bağımsız bir şekilde derhal soruşturulması talep edildi.

Toplumsal cinsiyete dayalı şiddet riski

Sudan’da çatışmaların başladığı 15 Nisan’dan önce 3 milyondan fazla kadın ve kız çocuğunun toplumsal cinsiyete dayalı şiddet riski altında olduğu hatırlatılan açıklamada, bu sayının şu an 4,2 milyona çıktığı tahmininde bulunuldu. HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.