Tecride karşı Adalet Nöbeti

TUAY-DER Adalet nöbeti

TUAY-DER Adalet nöbeti

  • TUAY-DER ve Çukurova TUHAY-DER, İmralı tecridine karşı Adalet Nöbeti başlattı. 

İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi'nde tutulan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sonlandırılması ve fiziki özgürlüğünün sağlanması talebiyle cezaevlerinde başlatılan dönüşümlü açlık grevi eylemi 9. gününde. Tutuklu Aileleriyle Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER) ve Çukurova Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle ile Yardımlaşma Derneği (Çukurova TUHAY-DER) Mersin Şubesi, eylemdeki tutsaklarla dayanışmak üzere "Adalet Nöbeti" başlattı.

“Adalet için tecridi kıralım, toplumsal barış için zindanlara ses olalım” şiarıyla başlatılan nöbet eylemine dair TUAY-DER Amed Şubesi'nde açıklama yapıldı. Dernek binasında yapılan açıklamaya siyasi parti temsilcileri, kurum ve kuruluş yöneticileri de katıldı. Dernek binası önünde açıklama yapılmasına engel olan polislere tepki gösteren MED TUHAD-FED Eşbaşkanı Kerem Canpolat, TUHAD-FED derneğinin olduğu her yerde nöbet tutacaklarını söyledi. Canpolat, "Tecridi hepimiz yaşıyoruz. Bugünkü manzara da onu gösteriyor” dedi. Canpolat, şunları söyledi: "Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi bütün tıkanıklıkların nedeni olarak görüyoruz. Bunu aşmak için hem avukatlarıyla, hem aileleriyle, hem kamuoyuyla Abdullah Öcalan’ın buluşması gerekiyor. Bunun da ekonomik, siyasi ve psikolojik anlamda bir iyileştirmeye neden olacağını biliyoruz. Kurumlarımız ve siyasi partilerimiz ile üçer günlük nöbet tutacağız."

 

 

Çukurova TUHAY-DER Mersin Şubesi ise dernek binası önünde basın açıklaması düzenledi. Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Mersin milletvekilleri Perihan Koca ve Ali Bozan’ın yanı sıra sivil toplum örgütü temsilcilerinin katıldığı açıklamada, Türkçe ve Kürtçe “Tecrit insanlık suçudur” pankartı açıldı. Çukurova TUHAY-DER Mersin Şube Eşbaşkanı Ergin Altuntaş, ulusal ve evrensel tüm hukuk normlarının askıya alındığı İmralı Cezaevi’nin bir işkence merkezine dönüştüğünü dile getirdi. Altuntaş, milyonların iradesi olan Abdullah Öcalan’a uygulanan bu tecrit sisteminin Kürt sorununun çözümsüz bırakılmasıyla yakından bağlantısı olduğunun altını çizdi. Altuntaş, “104 cezaevinde başlatılan açlık grevleri eylemlerini sahipleniyoruz. Kürt sorunun siyasi bir çözüme kavuşması adına Sayın Öcalan’ın özgürlüğü sağlanmalıdır. Türkiye ve Kurdistan halklarının onurlu bir barıştan başka bir çözüm şansı yoktur” dedi. 

 

*****