Tek talep: ‘Jin jiyan azadî’ 

Kadın Haberleri —

25 Kasım 2022 Cuma - 17:45

.

.

  • Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla Bakurê Kurdistan’da alanlara çıkan kadınların ortak tek talebi ‘Jin jiyan azadî’ oldu.  Türk polisi ise tüm kentlerde kadınların gerçekleştirmek istediği yürüyüşe saldırarak engelledi. Çok sayıda kadın gözaltında.

Bakurê Kurdistan’da ve Türkiye'de 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla alanlara çıkan kadınlar, şiddete karşı ortak mücadelede buluştu.

Birçok kentte erkek-devlet şiddetine karşı tek ses olan kadınlar, "Bedenimiz ve hayatlarımız üzerinden yürütülen eril siyaseti reddediyoruz" diyerek mücadele kararlılığını ortaya koydu.

Bakurê (Kuzey) Kurdistan’da Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü eylem ve etkinleri kapsamında final yürüyüşü yapan kadınlara polis saldırdı. Kadınlar saldırılara rağmen yürüyüşlerini sürdür.

Şirnex

Şirnex'in Cizîr ilçesinde bulunan Kadoil Petrol önünde toplanan kadınlar “Jin jiyan azadî” yazılı pankartı açtı. Sağanak yağmura rağmen yürüyüşe başlayan kadınlar, sık sık “Jin jiyan azadî” ve “Bijî berxwedana jinan” sloganları attı. 

Yürüyüşü engellemeye çalışan polisin saldırısına direnen kadınlar slogan ve alkışlarla önce polis engelini aştı. Bir süre sonra daha yoğunluklu saldıran polis kadınları gözaltına aldı.

Wan

Wan’da HDP il binası önünde yürüş için buluşan TJA’lı kadınlara polis saldırdı. Saldırıda bir kadın biber gazından etkilendi. 

Polis saldırısına kadınlar ‘Jin jiyan azadî’ sloganlarla protesto etti.

Agirî

Agirî’de, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla HDP il binası önünde basın açıklaması yapmak isteyen kadınları polis engelledi. Aralarında  HDP MYK üyesi Hatice Akdağ da olduğu çok sayıda kadın gözaltına alındı.

Erzirom

Erzirom’un Qereçan (Karaçoban) ilçesinde HDP İlçe Örgütü önünde bir araya gelen kadınlar, “Jin jiyan azadî” sloganıyla bir yürüyüşe geçti. Yürüyüşte HDP İzmir İl Örgütü’nde katledilen Deniz Poyraz, İran’da katledilen Jîna Amînî ve Silêmanî’de katledilen Nagihan Akarsel’in fotoğraflarının yanı sıra “Jin jiyan azadî”, “Li dijî faşîzmê û qirqirina jinan, dem dema azadiya jinan e” pankartı taşıyan kadınlar polis saldırdı. Yürüşü engelleyen polisi kadınlar slogan ve zılgıtlarla protesto etti. Yürüyüşte Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Parti Meclisi (PM) üyesi Gülderen Varlı gözaltına alındı. 

Colemêrg 

Colemêrg’te  Cengiz Topel Caddesi’nde bir araya gelen TJA’lı kadınların yürüyüşü valiliğin yasak kararı gerekçe gösterilerek engellenmek istendi. Kadınlar, saldırıda bulunan polise, “Jin jiyan azadî” ve “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları ile yanıt verdi. Polise tepki gösteren HDP Şirnex Milletvekili Nuran İmir, “Gever’de polisler şiddetle mücadele gününde yürümesine tahammül etmiyor. Hatta kadınların sesinin çıkmasına dahi tahammül edemiyorlar” diyerek tepki gösterdi. Yapılan tüm müzakerelere rağmen polis izin vermeyince kadınlar “Jin jiyan azadî” sloganlarıyla polis ablukasını kırdı. Kadınlar yürüyüş boyunca sık sık polis saldırısına uğradı. Saldırılara ilişkin konuşan Milletvekil Nuran İmir, “Bu bir faşizmdir. Geverli kadınlar sizden korkmuyor. Sizin baskılarınızdan ve engellemelerinizden korkmuyoruz” diyerek tepki gösterdi.

Mûş

TJA Mûş’ta da 25 Kasım etkinliği gerçekleştirdi. HDP Mûş İl Örgütü’nde yapılan anma ve sinevizyon etkinliğine çok sayıda kadın katıldı.  Etkinlik “Jin jiyan azadî” sloganları ardından son buldu. 

Amed’de 25 Kasım dolayısıyla birçok sivil toplum kuruluşu, barolar açıklamada bulundu. 

Bakurê Kurdistan’da 25 Kasım dolayısıyla yürüyüş ve etkinlikler devam ediyor.

DİSK, 25 Kasım taleplerini sıraladı

Türkiye’de İstanbul ve Ankara başta olmak üzere gün dolayısıyla birçok kentte açıklamalar yapıldı.

İstanbul’da DİSK Kadın Komisyonu, Beşiktaş ilçesinde bulunan Dünya Barış Parkı'nda basın açıklaması düzenlendi. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nu da katıldığı açıklamaya, çok sayıda emekçi kadın destek verdi. “Eşit, özgür, şiddetsiz bir yaşam kuracağız” pankartının açıldığı açıklamada, kadınlar, sık sık “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz”,  “Kadın, yaşam, özgürlük”, “Jin jiyan, azadî” ve “Şiddete, tacize mobbinge hayır” sloganları attı. 

ILO 190 uygulansın

  • “İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı Yasa etkin bir biçimde uygulanmalıdır.
  • 25 Haziran 2021’de yürürlüğe giren ILO 190 sayılı Şiddet ve Taciz Sözleşmesi onaylanmalı, etkin biçimde uygulan malıdır.
  • Toplumsal cinsiyet temelli suçlarda, kadın cinayetlerinde cinsiyetçi iyi hal, tahrik indirimi gibi uygulamalardan vazgeçilmelidir.
  • İktidarın politikalarında kadın istihdamını artırmak için önerilen esnek çalışma biçimleri yerine kadınlar için tam zamanlı ve güvenceli istihdam olanakları yaratılmalıdır.
  • Kadınların işgücüne katılımının önündeki en büyük engellerden olan ve kadınlara özgü görülen ev içi sorumluluklar için kamusal politikaların hayata geçirilmesi şarttır. Özellikle kamu kurumları ve yerel yönetimler tarafından kreş, gündüz bakım evi, hasta ve yaşlı bakım evleri gibi merkezler açılarak herkesin ücretsiz yararlanabileceği bir hak olarak tanımlanmalıdır.
  • Kamu-özel ayrımı olmaksızın, zorunlu hizmet ve üretim alanında çalışan ebeveynlere dönüşümlü ve eşit olarak ücretli izin verilmelidir.”

JINNEWS

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.