Tekirdağ’da 11 tutuklama daha

10 Haziran 2022 Cuma - 18:30

  • Tekirdağ’da gözaltına alınan Kürt siyasetçilerden 11’i daha tutuklandı. HDK’nin kuruluşu ve amacı siyasetçilerin tutuklanmasına gerekçe sayıldı.

 

Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Halkların Demokratik Kongresi (HDK) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl ve İlçe yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 36 siyasetçi, 3 Haziran’da gözaltına alındı. Daha sonra hakkında yakalama kararı bulunan üç siyasetçi de gözaltına alınarak, Tekirdağ İl Emniyet Müdürlüğüne götürüldü. Burada tutulan siyasetçilerin avukat görüşüne bir gün kısıtlılık kararı getirilirken, aynı zamanda dosya hakkında da gizlilik kararı verildi. 6 Haziran’da verilen ek gözaltında tutma kararı ardından 39 siyasetçinin önceki gün Emniyet işlemlerine başlandı.

Emniyet’te, siyasetçilere “HDK kuruluşunda yer aldın mı?”, “HDK PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın talimatıyla mı kuruldu” ve Ertuğrul Kürkçü’nün kongre sırasında “HDK’yi kurana selam olsun!” şeklinde ifadeleri yer alan görüntüler ile HDK’nin kuruluş nedeni ve amacının sorulduğu belirtildi. Emniyet işlemleri ardından önceki akşam 39 siyasetçiden 15 isim, savcılıkta ifadeleri alınmak üzere Tekirdağ Adliyesi’ne sevk edildi. “Örgüte üye olmak” ve “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla savcılıkta ifadeleri alınan siyasetçiler, Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi. Hakimlik sorgusu ardından 8 isim “Örgüte üye olmak” iddiasıyla tutuklandı, dört isim ise serbest bırakıldı.

Gecenin geç saatlerine kadar süren hakimlik sorgusu ardından sabaha karşı Kürt siyasetçi Evin Filiz de aynı iddiayla tutuklandı. Hüseyin Bağış ile İlyas Karaçayır ise serbest bırakıldı. Bunun yanı sıra gözaltında bulunan 24 siyasetçinin de işlemleri bitti. Bunun üzerine gün içinde adliyeye sevk edilen siyasetçilerden Mercan Hantekin, Gülcan Çiğdemli, Gizem Kuzuk, Hilal Civil Bakır, Mehmet Mermer, Selahattin Atay, Mehmet Ali Köseoğlu, Eyüp Ülgen, Hasan Hergül ve Mehmet Bozkur aynı iddialarla tutuklandı. 14 siyasetçi ise gözaltında.

Tutuklanan 19 Kürt siyasetçi arasında Sadi Özdemir’in yüzde 98 engelli ve oksijen tüpüyle yaşamını sürdürdüğü; Saadet Fırat’ın (55) ise kanser hastası olduğu öğrenildi.  TEKİRDAĞ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.