Timoq köyü 25 gündür yasak

22 Nisan 2022 Cuma - 16:45

  • İşkenceyle gündeme gelen Timoq köyünde, giriş çıkış yasağı 25 gündür devam ediyor. 

 

Batman’ın Kozluk ilçesine bağlı 36 hanelik Timoq köyü (Gömüşörgü) 29 Mart’ta ablukaya alındı. 31 Mart’ta ise başlatılan askeri saldırıyla eş zamanlı olarak askerler birçok adrese baskın düzenledi. Baskınlarda 15 kişi işkence edilerek gözaltına alındı. Gözaltına alınan 15 kişiden 10’u, Gömüşörgü Jandarma Karakolu'nda alınan ifadelerinin ardından aynı gün serbest bırakıldı.  Gözaltına alınan Yahya Karabaş, Yakup Karabaş, Şaban Cengiz, Fırat Baran ve Saddulah Karabaş ise 3 Nisan'da adliyeye sevk edildi. Mahkemeye çıkarılan 5 kişiden başına poşet geçirilerek işkence gören Saddullah Karabaş (49) tutuklandı. Gözaltına alındıktan sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakılanlardan Yahya Karabaş, ev baskını sırasında ve sonrasında başına poşet geçirilerek günlerce işkence gördüğüne dair İnsan Hakları Derneği (İHD) Batman Şubesi’ne başvurdu. 

Köylülerin yaşadıkları işkencenin kamuoyuna yansımasıyla gözler Timoq’a çevrilirken, saldırının başladığı günden bu yana köye giriş ve çıkışlar yasak. 25 gündür dış dünyayla bağlantısı kesilen köye dışarıdan kimsenin girişine de izin verilmiyor. 

 HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran'ın da aralarında bulunduğu heyetin, 5 Nisan’da köye gidip inceleme yapmasına izin verilmedi. 6 Nisan’da ise İçişleri Bakanlığı, “Eren Kış-34 Şehit Jandarma Uzman Çavuş Cemil Turan- Gömük” adıyla askeri saldırı başlatıldığını duyurdu. Yasak ve askeri saldırı kaynaklı köyde yaşananlar hakkında günlerdir bilgi alınamıyor. 

Gözaltına alındığı sırada işkence görenlerden Yahya Karabaş, 3. kez gözaltına alınıp sevk edildiği Sulh Ceza Hakimliği tarafından “Ruhsatsız silah bulundurma”, evinin yakınında bulunan patlayıcı maddelerden kaynaklı “Patlayıcı madde bulundurma ve temin etme” ile “örgüt üyeliği” suçlamalarıyla tutuklandı. Timoq’ta köyde gözaltına alınan Beşir Yıldırım’ın (80) da günler sonra tutuklandığı ortaya çıktı. Yıldırım’ın tutuklanmasıyla tutuklu sayısı üçe yükseldi. 

İlçenin Mişrîta (Yedibölük), Kêl Hezna (Kel Hasan) ve Elqîs (Belkıs) köylerini de kapsayan askeri saldırı 25 gündür devam ediyor. Yurttaşların yalnızca hastane ve temel ihtiyaçları için köyden çıkışlarına izin verilirken, köyde ikameti bulunmayan hiç kimse alınmıyor. Valilik ise kamuoyuna yansıyan işkence fotoğrafları ve mağdur ifadelerine rağmen 20 gün sonra reddededen bir açıklama yaparak, jandarmanın moralini bozmaya yönelik olduğunu savundu.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.