Tiyatro Sardunya kadın hikayelerinin izinde

Kadın Haberleri —

29 Temmuz 2020 Çarşamba - 20:00

  • Kadın hikâyelerinin peşinden giden ve erkek şiddetine karşı tüm eylem ve etkinliklerde oyunlarını sergileyen Tiyatro Sardunya, “Korkmuyoruz Geliyoruz” katledilen kadınların yaşamlarına dikkati çekiyor.

Son günlerde İzmir’de eylem ve etkinliklere katılan Tiyatro Sardunya, daha önce “bişey anlatıcam” ekibiyle Türkiye turnesine çıkarak, büyük beğeni topladı. Sahnede siyah ve mor renklerini kullanan Tiyatro Sardunya, katledilen kadın hikayelerinin izini sürüyor. 
 
Sardunya tıpkı kadınlar gibi

Hikâye anlatımı çalışmaları yapan Tiyatro Sardunya ekibinden Duygu Şahlar, Mezopotamya Ajansı’ndan (MA) Semra Turan’a oyunlarını anlattı. Tiyatro Sardunya’ya 2 yıl önce iki kadınla başladıklarını belirten Şahlar, şu an 14 kadınla oyunlarını sergilediklerini söyledi.
Şahlar, neden Tiyatro Sardunya ismini aldıklarını belirterek, şunları söyledi: “Sardunya her tür toprakta yetişen, nazına edasına karşılık veren olmasa da açabilen, tek yaprak kalsa da toprağa değdiği yerden kök salan, verimli toprak bulduğunda hayal edemeyeceğiniz kadar serpilen, açtığında rengârenk, yaprağıyla bile kokusunu taşıyan hayat dolu bir çiçek. Tıpkı kadınların, kız çocuklarının hikâyeleri gibi.” 
 
İlk oyun Çatlak

Tiyatro Sardunya’nın 1 yıl önce ilk oyunu “Çatlak” ile seyirciyle buluştuğunu belirten Şahlar, Ayten Kaya Görgün’ün “Çatlak Kızlar Sağlam Kapıda” adlı romanından sahneye uyarlanarak oynadıklarını dile getirdi. “Sokaklarda ‘Çatlak’ oyununu anlattığımız zaman kadının bu kadar baskının içerisinde bütün yaşam deneyimleri direnişe dönüşmüşken, bunun acılı tarafını görmek istemiyoruz” diyen Şahlar, gözünü mora boyamış bir kadını sahneden görmek istemediklerini ifade etti. Kadının güçlendiği yerleri o yaralarında çiçek açtığı yerleri görmek istediklerini anlatan Şahlar, “Çatlak da 5 kız kardeşin, annenin, babaannenin birlikte büyüdüğü bir ev. Hiç erkek yok ama eril tahakküm hep var. Çatlak oyununda karakterler hep bununla alay ediyor. Aslında bütün bu kötü olayların nasıl kahkahaya dönüşebileceğini anlatıyor” diye belirtti. 

Her gün yeni isimler ekleniyor

“Korkmuyoruz Geliyoruz” oyununu anlatan Şahlar şunları söyledi: “Bir kadın iş hayatındaki mobingi, lezbiyen ve bunu söyleyemeyen biri ve kaybolan kadınları anlatıyor. Gülistan Doku herkesin içinde olabilir. Çünkü bir arama çalışması yok. Zaten bu durum çok içimize dokundu. Zaten oyunda “Gülistan Gülistan” diye bağıran karakter, Cumartesi Annesi oldu. Gülistan’ın annesi, arkadaşları ve örgütlü mücadele veren kadınlar oldu. Cumartesi Anneleri de çocuklarının hesabını soruyor yıllardır. O yüzden bir kayıp hali ve arama halimiz var. O karakter öyle çıktı. Pınar katledilince onu da oyunumuza ekledik. Artık katledilen kadınların isimi o kadar artıyor ki kimseyi eklemek istemiyoruz. Böyle giderse her gün bir isim daha eklemek zorunda kalacağız.” 
 
Sokaklarda olmaya devam edeceğiz

Toplumsal kadın mücadelesine destek veren sanat ekibi olduklarını vurgulayan Şahlar, kadınların farklı hikayeleriyle yaşadığı zorlukları sahnelediklerini belirtti. Şahlar, kadına yönelik şiddete karşı sahnelerde ve sokaklarda oyunlarını oynamaya devam edeceklerini vurguladı.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.