Topraklarımızı birlikte koruyalım

Yurt Dışı Haberleri —

KNK

KNK

  • Kurdistan Ulusal Kongresi 22. Genel Kurulu’nda Türk devletinin Metîna’ya işgal saldırısı kınandı. KNK Eşbaşkanı Zeynep Murad “Türkiye, katliamın başını çekiyor. İran, Suriye ve Irak da bunun parçası. Birlik olmalı, topraklarımızı birlikte korumalıyız” dedi.
  • KNK Eşbaşkanı Ahmet Karamus ise KDP’ye seslenerek, “KNK’nin birlik çağrılarına KDP hariç herkes cevap vermiş. Herkesin huzurunda KDP’ye ‘Türkiye’nin katliamlarına ortak olma’ çağrısında bulunuyoruz. Kürtlerin birliği ve çıkarlarına hizmet etmeliyiz. Halkımızın kurtuluşu burada” mesajı verdi.

KNK Genel Kurulu, Kurdistan’ın dört parçasından siyasi parti, kurum ve kuruluşları bir araya getirdi. Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Bağdat ve Hewlêr ziyareti öncesi ve Metîna’ya yönelik işgal saldırısına denk gelen toplantıda, Kürtlere ulusal birlik ve saldırılara karşı ortak tavır çağrısı yapıldı.

KNK 22’nci Genel Kurulu ara dönem toplantısı “Kurdistan'ın kurtuluş ve özgürlük mücadelesinin başarı yolu birliktir” sloganıyla 20-21 Nisan tarihleri arasında Hollanda’nın Den Haag kentinde yapıldı. Dört parça Kurdistan’daki Kürt partileri arasında 25 yıldır ulusal birlik arayışına öncülük eden KNK’nin toplantısına 200’e yakın delegenin yanı sıra onlarca siyasi parti, kurum ve kuruluş temsilcisi, aydın ve yazar ile Süleymaniye Valisi Heval Ebubekir de katıldı.

Zeynep Murad: Birlik olmalıyız

Divan Başkanı Nilüfer Koç toplantının kritik bir süreçte yapıldığının altını çizerek, "Türkiye, Güney Kurdistan'a saldırı peşinde. Yaklaşımlarımız da buna göre olmalı” dedi. KNK Eşbaşkanı Zeynep Murad da Kurdistan’a yönelik saldırı tehdidine işaret ederek, “Yüz yıllardır gerçekleştiremedikleri planlarını gerçekleştirmek istiyorlar. Türkiye, bu katliamların başını çekiyor. İran, Suriye ve Irak da bunun bir parçasıdır. Bütün bu katliamlara karşı biz Kürtler birlik olmalıyız. KNK ve Kürt kurumları olarak Türkiye'nin askeri operasyonlarına karşı birlikte hareket etmeliyiz. Topraklarımız hepimizin namusudur, hepimizin savunması gerekiyor” dedi.

Karamus: KDP suça ortak olma

KNK Eşbaşkanı Ahmet Karamus, “Dört sömürgeci devlet, bugün Kürtlerin kazanımlarına birlikte saldırıyor” diyerek KDP’ye bu suça ortak olmama çağrısında bulundu: “KNK’nin birlik çağrılarına herkes cevap vermiş ama KDP hiçbir şekilde cevap vermiyor. Burada herkesin huzurunda KDP’ye ‘Türkiye ile birlikte katliam ve krize ortak olma’ çağrısında bulunuyoruz. Kürtlerin birliklerine, çıkarlarına hizmet etmeliyiz. Halkımızın kuruluşu buradadır.”