Tuareg güçleri, Mali ordusu ile savaşıyor

Dünya Haberleri —

Azawad'ı savunan Tuareg savaşçıları / Foto: AFP

Azawad'ı savunan Tuareg savaşçıları / Foto: AFP

  •  
  • Mali’nin askeri darbe ile yönetime gelen yeni hükümeti Tuaregler ile imzalanan Cezayir anlaşmasını tek taraflı feshettiğini açıkladı. Mali’nin işgal altında tuttuğu Azawad ülkesinde çatışmalara şiddetleniyor. 2023 yılının Kasım ayından beri bir çok kentlerini kendileri yöneten Tuareg otoritesine bağlı savaşçılar ile Mali Ordusu ve Rus Wagner gücü arasında Kidal kenti ve yerleşim birimlerinde ağır silahlar ve SİHAların kullanıldığı savaşta Ordu avantajlı duruma geçti. 

Mali cuntasının lideri Yarbay Assimi Goita tarafından yönetilen ülkenin kamu yayıncı kuruluşu ORTM Kidal kentinin 10 yıl sonra ilk defa ordu güçlerinin eline geçtiğini bildirdi. Bağımsızlıkçı Tuareg güçlerinin Moritanya’da bulunan sözcüsü Mohamed Maouloud Ramazan haberi doğrularken yeni ve daha şiddetli çatışmaların kaçınılmaz olduğunu söyledi. Tuareg güçleri, ordunun son haftalarda ilerleme kaydettiği Azawad’daki (kuzey Mali) ana yollarda abluka kurduklarını duyurdu. Azawad Hareketleri Koordinasyonu (Coordination des mouvements de l'Azawad, CMA) savaşın kaçınılmaz olarak şiddetleneceğini tüm yol hatlarını kapattıklarını duyurdu. 

Azawad ülkesi


Moritanya, Cezayir ve Nijer ile kuzey sınırlarına giden tüm yollar barikatlar ile kapatıldı. CSP adına yapılan açıklamada da, bunun Menaka, Kidal, Gao, Timbuktu ve Taoudeni şehirlerinden çıkan yolları kapsayacağı ve tüm ürünleri ve tüm ulaşım araçlarını kapsayacağı belirtildi. Tuareg bağımsızlıkçılar ile darbeciler arasındaki gerilim 8 yılın ardından yeniden alevlendi. Mali hükümeti adına açıklama yapan Askeri Konsey, geçtiğimiz perşembe günü 25 Ocak’ta Cezayir anlaşmasının "derhal geçerli olmak üzere feshedildiğini" duyurdu. 
Libya devrimi lideri Muammer Kaddafi’ye karşı başlatılan Arap Baharı ayaklanması, Sahra Çölü’nde sessizliği bozdu ve Kaddafi güçlerinin yanında savaşan yüzlerce Tuareg’in Azawad’a geri dönmesine de sebep oldu. Rusya devlet başkanı Vladimir Putin, Sovyetlerin dağılmasını yüzyılın en büyük stratejik faciası olarak nitelese de Libya’da idealist bir önder olan Muammer Kaddafi’nin düşüşü de en az onun kadar önemli sonuçlar doğurdu. Mali’de Azawad Ulusal Kurtuluş Hareketi’ni kuran Tuaregler, 2011’in sonlarında evlerine dönmeye başladı.