Tüm renklerimizle buradayız…

Yurt Dışı Haberleri —

Kürt Kültür Festivali/foto:Deniz BABİR

Kürt Kültür Festivali/foto:Deniz BABİR

  • Frankfurt'ta düzenlenen 31. Kürt Kültür Festivali, Kürt kültürünün tüm renklerini içinde barındırıyordu. Kürt halkı ve dostları festival alanından bir kez daha “Öcalan’a özgürlük Kürt halkına statü” talebini haykırdı.

M. ZAHİT EKİNCİ/ ARJÎN NÛJÎN

Yurt dışında yaşayan Kurdistanlıların en uzun soluklu Kürt Kültür Festivali’nin 31’incisi de havayı ısıtan güneş kadar sıcak ve güzeldi. Alman devletinin yasaklaması nedeniyle son yıllarda Hollanda’da gerçekleşen festival, 6 yıl sonra yeniden Almanya’nın Frankfurt şehrinde halkla buluştu.

“Lozan’ın 100’ncü yılında Kürt sorununa çözüm, Kurdistan’a statü” şiarıyla KCDK-E, KON-MED, TJK-E ve bunlara bağlı federasyonlar öncülüğünde organize edilen festival, Paris’teki suikastla katledilen Evîn Goyî, Mîr Perwer ile Abdurrahman Kızıl’a adandı.

Antik bir kent gibiydi…

Saygı duruşuyla başlayan festival alanını dolaşırken, stantlarda kadınların el nuru göz emeği ne varsa görüyoruz. Kadınlar ve gençler giydikleri rengarenk ulusal elbiseleriyle sonbaharın tüm canlı renklerini adeta üzerlerinde taşıyorlar. Herkeste bir sevinç, herkeste bir telaş var. İşi olan da olmayan da festival alanını turluyor.

foto: Arjîn Nujîn

Frankfurt değil Amed ciğerciler çarşısı

Festivalin yapıldığı yer yemek stantlarından çıkan dumanla adeta Amed ciğerciler çarşısına dönerken kimse bu durumdan şikayetçi değil sanki. Erken gelen hemen bir ağacın gölgesinde yemek sofrasını kurup, insanları buyur ediyor. Kürdün gönlü kadar sofrası da geniş her zamanki gibi. Festivalde ilk kez yapıldığına tanık olduğum ciğer standının önünde uzun bir kuyruk oluşmuş. Yıllar sonra karşılaştığım ciğerin kokusu geçmişten kalma kadim bir dostun kokusu sanki.

Yöresel yemeklerimizi tanıtıyoruz

Bese Ay festivale İsviçre’nin Basel kentinden katılmış. MAR-DEF çadırında yemek satarken karşılaşıyoruz. Berrak duru ve anlaşılır bir Maraş Kürtçesiyle sorularımızı yanıtlıyor. Elbistanlı olan 40 yaşındaki Bese Ay, “Bizler de yöremizin geleneksel kültürünü ve yemeklerini festivale gelen insanlara tanıtmak için buradayız” diyor.