Hannover Kurdî renklere büründü

Kültür/Sanat Haberleri —

34. Mîhrîcana Govendên Kurdistan

34. Mîhrîcana Govendên Kurdistan

  • Almanya’nın Hannover kenti iki gün boyunca Kürt kültür şölenine ev sahipliği yaptı. 23 govend ekibi hünerlerini sergilerken, Salzgitter ekibi 1. oldu. Koma Ewina Welat ise hem ikinciliği hem de Kostüm Ödülü’nü aldı. Folklor ekipleri özellikle gençleri kültürlerine sahip çıkmaya çağırdı.

M. ZAHİT EKİNCİ/HANNOVER

Avrupa’da yaşayan Kurdistanlıların en uzun soluklu kültür sanat festivali Mîhrîcana Govendên Kurdistan’ın 34.’sü Almanya’nın Hannover kentinde düzenlendi. Bu yıl “Kültürümüz Kimliğimizdir” mottosu ile 27-28 Mayıs tarihleri arasında yapılan festival, Almanya, İsviçre, Fransa ve Hollanda’dan 23 grubu ağırladı. İlk gün folklor ekipleri ve yüzlerce Kurdistanlı geleneksel Mîhrîcan yürüyüşü için Hannover Steintor Meydanı’nda bir araya geldi. Kentin Kurdî renklere büründüğü yürüyüşte davul zurna eşliğinde halaylar çekildi. Kürt geleneğinde önemli bir yere sahip olan “bûkbirin” merasimi çevredekilerin yoğun ilgisiyle karşılandı. Yürüyüşün önünde at üzerinde gelinin ve Êzîdî çocukların bulunduğu kortej, merkezi tren istasyonuna kadar zılgıtlarla yürüdü.

 

 

Yarışmadan ziyade kültür şöleni

İkinci gün ise 23 govend ekibi hünerlerini jüri ekibi ve etkinliğe katılan Kurdistanlılara sergilemek için Theater am Aegi salonunda buluştu. Sanatçılar Hozan Xanemîr, Diyar Mehrovî ile Baran-Serhat ve Serhan üçlüsü söyledikleri Kürtçe stranlarla etkinliğe katılanlara güzel anlar yaşattı. Tertip Komitesi adına folklor hocası Welî Botî, Mîhrîcan’ın yarışmadan ziyade bir kültür şöleni olduğunu belirterek, bu kültürü yaşatan tüm gençlerin gönüllerde birinci olduğunu söyledi.

TEV-ÇAND temsilcisi Dîrok Viyan ise bu tür etkinliklerin  asimilasyon politikalarına en iyi cevap olduğunu söyledi ve ekledi: “Savaşta, siyasette nasıl direniyorsak, kültürel anlamda da direniyoruz ve direnmeye devam edeceğiz.”