Türk devleti kışkırtıyor

Dünya Haberleri —

Fransa Parlamentosu

Fransa Parlamentosu

  • Fransa Parlamentosu istihbarat komitesi, Türk devletinin istihbarat ağı ile Türk diasporasını Kürtler ve Ermenilere karşı kullandığını açıkladı. İbadethaneler ajan ağına dönüştü.  

Fransa Parlamentosu’nun istihbarat komitesi tarafından kaleme alınan bir raporda Türkiye, Rusya ve Çin’in topraklarında en fazla dış müdahalede bulunan ülkelerin başında geldiği açıkladı. Raporda, ABD’de yabancı casusluk faaliyetlerine karşı yürürlükte olan yasalara atıfta bulunularak, Fransa’nın yasal mevzuatta değişikliklere gitmesi istendi.

Tehditler, heryerde ve kalıcı
Yabancı devletler için çalışanların mal varlıklarına el konulmasını içeren bir dizi tedbir öneren rapor, algoritma ağırlıklı gözetim faaliyetlerine ağırlık verilmesini salık verdi. Fransa'ya yönelik dış müdahalenin, "değişken, her yerde mevcut ve kalıcı" bir tehdit haline geldiği uyarısı yapılan raporda, özellikle siber güç kullanan Rusya ve Çin gibi ülkelerin manipülasyon operasyonlarına öncülük ettiği kaydedildi.

Türk imamlar iş başında
Parlamento heyetinin raporunda Ankara'daki iktidarın Fransa’daki Türk diasporasını kontrol edip, onlar sayesinde özellikle “düşman olarak gördüğü Ermeni ve Kürtlere yönelik” gücünü kullanma eğiliminde olduğunu söyledi. 
AKP/MHP iktidarının “siyasi bir ideolojiyi teşvik etmek için güçlü bir araç olarak dinden faydalandığı iddia edilen raporda, bu bağlamda, Fransa'daki ibadethanelerin finansmanı ve daha önce izin verilen Fransız camilerine imam görevlendirilmesinin "Türkiye'nin Fransa'da İslam'ı etkilemesine olanak tanıdığı" ileri sürüldü. Raporda, Fransa’ya yönelik yabancı müdahale tehditlerinin düzeyinin ileri bir seviyede olduğu değerlendirmesinde bulunuldu.

Yeni yasa talebi
AB içinde de konuyla ilgili ortak mücadele çağrısı yapılan raporda, dış güçlerin müdahaleleriyle mücadele için acilen bir yasa çıkartılması istendi. Raporda, jeopolitik alandaki radikal değişikliklerin de söz konusu tehdide yeni bir boyut kazandırdığı saptamasında bulunuldu.
Yabancı ülkelerin sosyal medya ve haberleşme ağlarına müdahalelerine işaret edilen raporda, "benzeri görülmemiş bir boyuta ulaşan yeni bir dış müdahale biçimi olan "büyük ölçekli bilgi manipülasyon kampanyalarına Fransa’nın hedef olduğu” uyarısı yapıldı. PARİS

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.