Tutsağa ölüm tehdidi

31 Ağustos 2022 Çarşamba - 17:00

Gülan Ateş

Gülan Ateş

  • Cezaevinde işkence gördüğü raporla tespit edilen Kurbani Özcan, ölümle tehdit edildi. 

 

Diyarbakır 3 No'lu T Tipi Cezaevi'nde daha önce gardiyanların işkencesine maruz kaldığı ve bir parmağının kırılmasıyla gündeme gelen Erzurum nüfusuna kayıtlı Kurbani Özcan'ın annesi Gülan Ateş, oğlunun cezaevi müdürü tarafından ölümle tehdit edildiğini bildirmesi üzerine Erzurum'dan Amed'e geldi. 

10 yıllık tutsak oğlunu görmek için savcılıktan özel izin bile aldığını, ancak görüştürülmediğini belirten Ateş, oğlunun telefon görüşmesinde "Anne gardiyanlar beni dövdü. Sonra müdüre söyledim. Müdür, Erzurumlular Ermeni, senin ölümün çıkacak. Sen buradan sağ çıkamayacaksın. Annen ölünü alacak senin" dediğini aktardı. Görüşme sırasında telefonun kesildiğini, daha sonra tekrar arandığını dile getiren Ateş, "Beni süngerli odaya götürüyorlar. Beni o odada tekmeliyorlar. Müdür ve gardiyanlar beni dövdü" dediğini söyledi. Gülan Ateş, oğluna dönük şiddetin son bulması ve naklinin Erzurum’a yapılması talebiyle Diyarbakır Adliyesi önünde Adalet Nöbeti eylemi başlattı. 

İşkenceye bağlı yaralamalardan dolayı oğluna 25 dikiş atıldığını belirten Ateş, "Onlar durmadan oğluma disiplin cezasını veriyor. Oğlum da bunlara karşı yarın açlık grevine girecek. Küfürlerini söylemeye utanıyorum. İşkence yapıyorlar. Dövdükten sonra şikayet etmemesi için çağırmışlar. Talebim karşılanana kadar burada bekleyeceğim" ifadelerini kullandı.

Sürekli işkence altındayız

Annesiyle röportaj yapıldığı sırada Diyarbakır 3 No'lu T Tipi'nden annesine telefon açan Kurbani Özcan, annesiyle röportaj yapıldığını öğrenince MA muhabiriyle konuşmak istediğini belirtti. Özcan, şunları söyledi: "Bana ve diğer mahkumlara sürekli işkenceler yapılıyor. Bunların yüzünden defalarca intihar girişiminde bulundum. Mahkumlar burada öldürülüyor. Beni öldürmeye çalışıyorlar. Burada mahkumları öldürüyorlar. İşkence yapıyorlar. Bizlere psikolojik baskı işkenceler yapılıyor. Bize vuruyorlar. Abi dakikam bitiyor. İşkence sırasında kötü hakaretler ediyorlar, küfürler ediyorlar. Beni ölümle tehdit ettiler. Bunlar yüzünden intihara kalkıştım. Yarın açlık grevi başlatıyorum. Süresiz olarak. Annemden başka da kimse yoktur. Haksız yere bize ifitar atıp tutanaklar tutturuyorlar." 

Anne Ateş, eyleminin ikinci gününde, rahatsızlanması üzerine hastaneye kaldırıldı. Selehattin Eyyubi Hastanesi'ne kaldırılan Ateş'in tedavisi sürüyor. Ateş'in gece otogarda kaldığı ve burada soğuk aldığı öğrenildi.  AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.