Tutsak oğlunu göremedi

26 Haziran 2022 Pazar - 16:15

Abdulkadir Aksu ve vefaat eden annesi Hadle

Abdulkadir Aksu ve vefaat eden annesi Hadle

  • Yaşlı ve hasta tutsak oğlunu 5 yıldır göremeyen 84 yaşındaki Hedla Aksu, kaldırıldığı hastane son kez oğlunu görme isteği yerine getirelemeden hayata veda etti.

Hedla Aksu'nun tedavi gördüğü devlet hastanesi de özel hastane de rapor vermekten kaçındı, cezaevi yönetimi de rapor ve savcı izninin gerekliliğine işaret etti. Annesini son kez göremeyen tutsak Abdülkadir Aksu'nun taziyeye katılması için yapılan başvuruya da önce 'para yatırın' cevabı verildi. 

İzmir Kırıklar Cezaevi’nde tutulan Abdülkadir Aksu'nun 84 yaşındaki (kimlik yaşı) annesi Hedla Aksu, kalp ve tansiyon hastalıkları nedeniyle iki defa yoğun bakıma alındı. Aksu, rahatsızlanması üzerine 20 Haziran’da ilk olarak Torbalı Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Burada yoğun bakım ünitesinde yer olmadığı gerekçesiyle özel bir hastaneye sevk edildi. Aksu, burada üç gün yoğun bakım ünitesinde tutulurken, önceki gün öğlen saatlerinde, "yoğun bakımda kalmasına gerek yok" denilerek, Torbalı Devlet Hastanesi'ne gönderilip normal servise alındı. Durumu tekrar ağırlaşan Hedla Aksu, gece yeniden yoğun bakıma alındı. Beyninde pıhtılaşma oluşan ve felç geçirip bilinci kapanan Aksu, Torbalı Devlet Hastanesi'nde dün sabah yaşamını yitirdi. 

Abdulkadir Aksu

Hedla Aksu'nun tek isteği, 70 yaşındaki (kimlik yaşı 60) tutsak oğlu Abdulkadir Aksu’yu son kez görebilmekti. Hedla Aksu, hastaneye kaldırıldığı gün oğlu Abdulkadir Aksu’nun eşi Fatma Aksu’ya "Oğlumu görmeden göçüp gitmek istemiyorum" diyerek, son isteğini dile getirdi. Son isteğinin yerine getirilmesi için hastanenin sağlık durumunun kritik olduğunu belirten rapor vermesi, raporu alan cezaevi savcısının da vermesi gerekiyordu. Ailesi, ilk olarak Torbalı Devlet Hastanesi'nden durumunun kritik olduğuna dair rapor almak istedi, ancak özel bir hastaneye sevk ettiği için bu raporu vermek istemedi. Raporun talep edildiği özel hastane ise “Biz özel bir hastaneyiz, cezaevinden tutuklunun gelebilmesi için bizim rapor geçerli olmaz” diyerek rapor vermekten kaçındı. Sorunu cezaevi yönetimi ile çözmeye çalışan Aksu Ailesi, “Raporu gönderin biz savcılığa veririz. Savcılık izin verirse tutukluyu getiririz” yanıtını aldı.