Tutuklamaya rağmen direniş

Dünya Haberleri —

İran/ Foto: AFP

İran/ Foto: AFP

  • İran ve Rojhilatê Kurdistan’da Jina Amini’nin polislerce katledilmesi ardından yaşanan halk direnişi devam ediyor. Kurdistan’da sivil ve aktivistlerin evlerini basan rejim güçleri 13 kişiyi gözaltına aldı. Rojhilatê Kurdistan’ın Şino, Sine ve Ciwanro kentleri başta olmak üzere bir çok kentte kepenkler açılmadı, protesto gösterileri devam ediyor.

İran’ın başkenti Tahran ve Kerec kentinde de eylemler vardı. Kerec’de lise öğrencileri rehber öğretmenleri okuldan çıkardı. Baş örtülerini çıkartarak ana cadde üzerinde ‘devletin kadınlarını istemiyoruz’ ve ‘Azadi’ sloganı attı.  

Mahkeme kararı olmadan tutuklandılar

İran devletine bağlı güçleri son birkaç gün içinde Abdanan, Mahabad, Sine ve Reşt'te en az 13 Kürt sivili ve aktivisti tutukladı. Tutuklananların nereye götürüldükleri hakkında her hangi bir açıklama yapılmazken işkence edilmelerinden endişe ediliyor. Devlet hukuksuzca yapılan tutuklamalara dair bir açıklama yapmadı.

Tutuklananların mahkeme emri olmadan ve hukuksuz bir şekilde ev baskınlarında alındıkları gelen bilgiler arasında. Kurdistan’ın ve İran’ın en yoksul bölgesi olarak bilinen İlam vilayetinin Abdanan kentinde reşit olmayan Sonia Sharifi (17), Amir Hossein Mousavi (16) ve Mohammad Ghassemi adlı siviller tutuklandı.

20 Kasım akşamı İslam Devrim Muhafızları Ordusu (IRGC) güçleri mahkeme kararı olmaksızın Batı Azerbaycan vilayetinin Mahabad kentinde de ev baskınları düzenledi. İran güçleri Diako Khuzestani, Peyman Mansouri, Hedi Nazemi, Mokhtar Amareh, Fayegh Hosseinpour, Sina Ayazi, Kaveh Azizi ve Javad Ayati’yi göz altına aldı. Göz altı sayısının daha fazla olabileceği ancak isimleri tespit edilenlerin bunlar olduğu bildirildi. İran güçleri tutuklama furyası esnasına korku yaymak için havaya ateş açtı.

Kurdistan İnsan Hakları Ağı’nın ulaştığı bilgilere göre, 19 Kasım'da Kurdistan vilayetinin Sine kentinde İran Kızılayı için çalışan Hemin Haji-Mirzaei adlı çalışan da tutuklandı. İranlı sağlık personeli yaralanma ve benzer durumlarda devletin yasaklamalarını reddederek ihtiyaç duyanlara yardım ediyor. 

20 Kasım’da da Kirmanşa’ın Sahneh kentinden Pedram Asadi adlı bir Kürt sivil haklar aktivisti Gilan vilayetinin, Rasht kentinde tutuklandı.

Bak şalım bile yok

Direniş biçimlerine her gün bir yenisini ekleyen Kürt ve İranlı öğrenciler okula giderken baş örtüsü takmadan yürümeyi bir eylem biçimine dönüştürdü. Birkaç gün önce Tahran’da lise öğrencilerinin yaptığı eylemin bir benzeri Kerec’de de görüntülere yansıdı. Twitter üzerinden paylaşılan görüntülerde bir gurup Kerecli lise öğrencisi, El-Ghebanal Caddesi üzerinde ‘bakın boynumda şalım bile yok’ diyerek caddede yürüdü.

Rehber öğretmenlere tepki

Kerec’de bir lisede çekilen görüntülerde de okula getirilen rejimin rehber öğretmenlerini protesto eden kız öğrenciler baş örtülerini çıkartıp uzun süre hem okul koridorunda hem de bahçede ‘Azadi’ şeklinde slogan attı. Bu rehber öğretmenlerin kendilerine nasıl giyinecekleri ve yaşayacakları konusunda ders vermesini kabul etmeyen öğrenciler ‘devletin kadınları’ dedikleri kişileri okuldan uzaklaştırdı. Ardından ana caddeye çıkan öğrenciler baş örtülerini sallayıp cadde üzerinde de eylemlerini sürdürdü.

Besic ve asker Allahu Ekber deyip saldırdı

Rojhilatê Kurdistan’da halk direnişinin bir adresi de Ciwanro kentiydi. Yollarda barikat kuran gençler İran rejiminin Devrim Muhafızları ve Besicleri ile çatıştı. İran güçlerinin silahlı saldırısına taşlar ile karşılık veren gençlere gerçek mermiler sıkıldı. Silahsız protestoculara “Allah-u Ekber” diyerek saldıran İran Devrim Muhafızları ordusu ve Besiclerin görüntüleri kameralara ile kaydedildi. İran askerlerinin kendi yaptıkları paylaşımda gençlere kurşun sıkıldığı anlar da var.

Tıp fakültesinde ‘Cahşlara ölüm’ sloganı

Sine’de Kurdistan Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde de Kürt öğrenciler eylemdeydi. Fakülte içinde pankart açan çok sayıda öğrenci sokaklarda yaşanan Besic kaynaklı işkence ve ölümleri protesto etti. Tıp Fakültesi öğrencileri bir nevi korucu kontra bileşimi olan Besicler için  ‘Cahşlara ölüm’ sloganı attı. HABER MERKEZİ

PJAK genel greve çağırdı

PJAK, Rojhilatê Kurdistan ve İran’da protesto gösterilerinde halın katledilmesine karşı 24 Kasım'da genel greve çağırdı.

Jîna Amînî’nin Tahran’da İran polislerince katledilmesi ardından Rojhilatê Kurdistan ve İran’da 16 Eylül’de başlayan direniş devam ediyor. 

Kurdistan Özgür Yaşam Partisi (PJAK) İran'ın saldırılarına ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada, “Sadece geçtiğimiz bir hafta içerisinde halkın 50 evladı şehit edildi. Bu zalimane planın boşa çıkarılması için Kürt halkının halkların, örgütlerin, sendikaların ve İran genelindeki partilerin desteğine ihtiyaç var. Tüm yurttaşları, sendikaları, dayanışma bloklarını, partileri ve İran genelindeki tüm kurum ve kuruluşları Kürt halkını desteklemeleri ve ‘Jin, Jiyan, Azadî’ devriminin kazanımlarını korumaları için 24 Kasım’da genel greve çağırıyoruz” dendi.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.