Umut ve moralle 31 Mart’a hazırız

Kadın Haberleri —

DEM Parti kadın belediye eşbaşkan adayları tanıtımı

DEM Parti kadın belediye eşbaşkan adayları tanıtımı

  • DEM Parti, 31 Mart yerel seçimlerinde kayyumları tek tek gönderecek ve yereldedemokrasiyi güçlendirecek kadın belediye eşbaşkan adaylarını tanıttı. Eşbaşkanlığı mor çizgileri olarak gören kadın adaylar, “Yerinden ve yerelden demokrasi” diyerek umut ve moralle seçimlere hazır.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM Parti) kadın belediye eşbaşkan adayları, 31 Mart’ta kayyum işgaline son vermeye ve yerelde eşit temsiliyeti sağlamaya hazır. DEM Parti, bunun ilk ayağı olarak bugün Amed’de kadın adaylarını tanıttı.

Tanıtıma DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Çiğdem Kılıçgün Uçar'ın yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. Etkinliğin düzenlendiği salona, "Kadın iradesiyle yerel demokrasiye", "Dema jinan vîna jinan" ve "Demê cinîyan îradeyê cınîyan" pankartları asıldı. Ayrıca 11 dilde "Jin jiyan azadî" ve "Erkek devlet şiddetine karşı kadın iradesiyle yerel demokrasi” pankartları da salonda yer aldı.

DEM Parti Kadın Meclisi Sözcüsü Halide Türkoğlu ve DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları’nın konuşmalarının ardından sinevizyon gösterimi izletildi, seçim müziği tanıtıldı ve kadın belediye eşbaşkan adayları tek tek sahneye çağırıldı.  

 

 

Umut ve moralle 31 Mart’a

Öncelikle sözü alan Halide Türkoğlu, kadınların “Yerinden ve yerelden demokrasi” diyerek umut ve moralle 31 Mart seçimlerine gittiklerini kaydetti.

Eşbaşkanlık mor çizgimiz

“Eşbaşkanlık mor çizgimizdir, mücadele gerekçemizdir” diyen Türkoğlu, esas aldıkları eşbaşkanlık sistemini anlattı:

"Eşbaşkanlık sadece kadınlar için hayata geçirilen bir model değildir. Eşbaşkanlık sistemi erkeklerinde eşit bir yaşamda sömürülmeden yer almasını sağlar ki, bugüne kadar yok sayılan toplumların irade beyanının adıdır. Erkek egemen zihniyetin bugüne kadar alışagelmiş olduğu tekçi zihniyet, ulus devlet anlayışı yol almaya çalışıyor. Bugün bu anlayış kayyım ile kendini var etmeye çalışıyor. Bu model aynı zamanda kadın modeldir.

Bizim sistemimiz sadece Kurdistan'da Kürt kadınların mücadelesinden feyz almıyor. Dünyadaki kadın mücadelesinden de feyz alıyor. Geleceğin temsilcileri olarak bundan asla taviz vermeyeceğiz. Onlar ne kadar saldırırsa saldırsın mücadele edeceğiz. Sêrt adayımızınbugün burada olması gerekiyordu ancak gözaltına alındı. Ne gazetecilik suçtur nede eşbaşkanlık suçtur. Bunun mücadelesini vereceğiz.

 

 

Gücümüzü kadın tutsaklardan alıyoruz

Konuşmasında cezaevlerinde direnen kadın tutsaklara selam gönderen Türkoğlu, “Arkadaşlarımız şu an arkadaşlarımız Sayın Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit kalksın, barış gelsin diye açlık grevindeler. Bizler de yeni yaşamı örme iddiamızla yol almaktayız. Belki bedel ödeyeceğiz. Ama bedel ödemeden yeni yaşam olmaz. Yeni yaşam iddiamızda 3'üncü yol politikamızı hayata geçiriyoruz. Ön seçimlerde bir belediye başkanı seçmedik. Bir kadın ve bir erkek şahsında tüm ezilenlerin yeni yönetimini belirledik” dedi.

O duvarlar yıkılacak

Tülay Hatimoğulları ise konuşmasına başlarken öncelikle cezaevlerindeki kadın tutsakları selamlayarak, “Sözümüz olsun ki o duvarları yıkacak, o demir parmaklıkları eritene dek mücadelemiz devam edecek” dedi.  

Dünyada benzeri yok

Kadın aday tanıtımının dünyada bir benzerinin olmadığının altını çizen Hatimoğulları, şunları ekledi: “Bizler eğer bu salonda isek bugüne kadar başta feodalite olmak üzere 5 bin yıllık erkek egemen sisteme karşı kadınların verdiği mücadele tarihine borçluyuz bunları. Kürt kadınlarına borçluyuz, Türk kadınlarına borçluyuz. Bu bölgede yaşayan bütün kadınların verdiği mücadeleye borçluyuz bunları.”