‘Vejînek Ciwan’ kongresi: Buradayız!

Kadın Haberleri —

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Gençlik Meclisi 1. Olağan Kongresi

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Gençlik Meclisi 1. Olağan Kongresi

  • DEM Parti Gençlik Meclisi’nin düzenlediği kongreye Kurdistan’ın dört bir yanından binlerce genç katıldı. Coşku ve heyecanlarıyla saldırılara karşı net bir cevap veren gençler, “Dost ve düşman bilsin ki biz buradayız” dedi.

MEDİNE MAMEDOĞLU/AMED

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Gençlik Meclisi, “Vejînek Ciwan” şiarıyla 1’inci Olağan Kongresi'ni 24 Aralık’ta gerçekleştirdi. Amed'in Rezan ilçesinde bulunan Geterler Düğün Salonu'nda yapılan kongreye Kurdistan’ın dört bir yanından binlerce genç katıldı. Tüm baskı ve engellemelere rağmen coşkularıyla kongrede yerini alan gençler, “Bijî berxwadana zindanan” ve “Biji Serok Apo” sloganlarıyla tecride dikkat çekti.

Tecrit ana gündem

Salona girmek isteyen gençleri ilk olarak iki polis noktası karşıladı. Kamera çekimlerine itirazların yükseldiği girişte yurttaşlar giydikleri yöresel kıyafetler gerekçe gösterilerek salona alınmadı. Hınca hınç dolan salonun girişinde kalabalığın yoğunluğu nedeniyle uzun kuyruklar oluştu. 7’den 70’e herkesin katıldığı, barış anneleri ve tutsak yakınlarının ön sıralarda yer aldığı kongrede gençler attıkları slogan ve taşıdıkları pankartlarla Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü ve Kürt sorunun demokratik çözümüne dair mesajlar verdi.

 

 

Neşe ve coşku bir an olsun eksik olmadı!

Özel savaş politikalarının, bölgede yaklaşan yerel seçimlerin, cezaevlerinde süren açlık grevlerinin ve tecridin ana başlıklarını oluşturduğu kongreye genç kadınlar giydikleri yöresel kıyafetlerle renk kattı. Uzun yollardan gelmelerine rağmen neşe ve enerjilerinden ödün vermeyen gençler, kongrenin ilk dakikalarında başlattıkları halayı “Jin Jiyan Azadî” ve “Bijî Berxwadana Zindanan” sloganlarıyla kongrenin sonuna kadar sürdürdü. Coşku ve kararlılığın hissedildiği kongre, örgütlenme ve yeni yol haritası tartışmalarının ardından kongre yönetimin belirlenmesi ile son buldu.

Gözaltı ve jet soruşturma!

Kongre bitiminde slogan ve zılgıtlarla salondan ayrılan gençlerin yürüyüşü ise polis saldırısıyla engellendi. Gençler, “Direne direne kazanacağız” sloganlarıyla darp edilerek gözaltına alındı. Valiliğin açıklamalarına göre 60 genç gözaltında tutulurken, çok sayıda gencin gözaltına alındıkları araçta işkence gördüğü ortaya çıktı. Gözaltına alınan gençlerden 26’sı serbest bırakılırken, Adalet Bakanlığı yaptığı açıklamayla kongreye jet hızıyla soruşturma başlattı.