Veriler 19 ile çarpılmalı

12 Ekim 2020 Pazartesi - 18:11

  • TTB Merkez Konseyi Üyesi İbrahim Akkurt, Sağlık Bakanlığı’nın korona tablosundaki binli sayıların en az 19 ile çarpılması gerektiğini söyledi.

 

Türk Tabipler Birliği (TTB) Kovid-19 İzleme Kurulu, pandemi sürecinin 7. ayına ilişkin online basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısına TTB Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı ve Merkez Konseyi Üyesi İbrahim Akkurt ile TTB Kovid-19 İzleme Grubu üyeleri Kayıhan Pala, Özlem Kurt Azap ve Osman Elbek katıldı.

Toplantıda konuşan TTB Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı, “İlk resmi hasta/vaka sayısının açıklanmasının üzerinden 7 ay geçti ve pandemi dünyada ve ülkemizde şiddetini artırarak devam ettiriyor” dedi. Salgınla mücadele eden sağlık emekçilerine teşekkür eden Fincancı, “Alanın uzmanları varken bir Adli Tıp uzmanının konuşması doğru olmaz” diyerek sözü Akkurt’a verdi.

TTB Merkez Konseyi Üyesi İbrahim Akkurt, paylaşılan resmi verilere dair sunum yaptı. Akkurt, “Elimizde somut veriler var. Gözüküyor. Turkuaz tabloda ne kadarının güvenilir olduğu son günlerde gün yüzüne çıkar oldu. Daha önce TTB bunu ısrarla söyledi. Pandemi döneminde birinci temel sorunumuz doğru ve güvenilir veri gereksinimidir. Bizim sahada elde ettiğimiz veriler ile paylaşılan veriler örtüşmüyordu. Tabloda gözüken binli sayıların sorgulanması noktasında somut bir şekilde en az 19 ile çarpılması gerektiği noktasında bir veri oluştu” şeklinde konuştu.

Bakanlık kabul etti

 TTB Kovid-19 İzleme Grubu Üyesi Kayıhan Pala, salgının başlangıcından bu yana Sağlık Bakanlığı’nın paylaştığı verileri kullandıklarını ifade ederek, “Israrımız üzerine Sağlık Bakanı geçtiğimiz hafta tüm verileri açıklamadığını kabul etmek zorunda kaldı. Bundan biz üzüntü duyuyoruz. Pozitif vakaların açıklanmama nedenini bilmiyoruz, buna da anlam veremiyoruz” dedi.

275 bin vaka açıklanmadı

 Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Bilim Kurulu yerine bir gazeteciye yaptığı açıklamaya dikkati çeken Pala, şöyle devam etti: “Yaptığı açıklamada aslında Nusan’dan itibaren açıklanmadığını itiraf etti. Bakanın ifadelerinden yola çıktığımızda Nisan’da 81 bin 175 olgunun pozitif olduğu halde topluma açıklanmadığını görüyoruz. DSÖ’nün verilerine de baktık onlara da bu veriler bildirilmemiş. PCR pozitif oranını Eylül için açıkladığı yüzde 10 olarak kabul edersek, 275 bin 647 doğrulanmış vakanın topluma açıklanmadığını görürüz. Bu vakaları üst üste toplayıp dünyadaki diğer doğrulanmış vakaları bildiren ülkeler ile bir araya getirsek Türkiye nüfus başına en fazla doğrulanmış vaka gösteren ülkelerden biri konumuna birden bire yükselmek durumunda kalacaktır. Türkiye’de doğrulanmış vaka sayısı bakanlığın açıklandığından çok çok daha fazla.”

Okulların açılması

 TTB Kovid-19 İzleme Grubu Üyesi Özlem Kurt Azap ise pandemi döneminde ikinci temel sorunun okulların açılması olduğuna işaret etti. Okulların açılmasının geniş bir kitleyi etkilediğini ifade eden Azap, “Okullar açılmak zorunda ama açılırken salgının kontrol altına alındıktan sonra açılması gerekir. Kriter zaman değil güvenilir ölçütler kullanılmalı. Vaka olgu sayısı binin altına düşünce açılır denilir ve açılır ya da bu sayının üstüne tekrar çıkarsa kapatılır denilir. Ama biz hala pozitif olgu sayısını bilmiyoruz, bu tartışma işin özünü oluşturuyor. Bir okulda vaka çıktığında ne yapılacak bu net belirlenmeli, bakanlığın paylaştığı rehberler çok kafa karıştırıcı” dedi.

TTB’nin önerileri

TTB Merkez Konseyi Başkanı Fincancı, yaşanan sorunlarla ilgili şu önerileri sıraladı: 

*  Bilimsel olmayan test stratejisi değiştirilmeli.

*  İzolasyon ve karantinada olan yurttaşların uyumu sağlanmalı.

*  Tüm temaslılara ve yüksel risk grubunda olanlara test yapılmalı.

*  Bilimsel bilgi ışığında yol alınmalı.

*  Tedavi algoritması gözden geçirilmeli.

*  Yoksulluk sınırı altındaki herkese ücretsiz maske, temizlik ve hijyen malzemesi sağlanmalı.

*  Bir milyondan fazla sağlık emekçisi; 160 bin hekim pandemi mücadelesinin en yakıcı alanında yoğun gayret sarf etmekte. TTB olarak meslektaşlarımızın, sağlık emekçilerinin, halkımızın sağlığı için dün uyardık, bugün de uyarıyoruz, uyarmaya devam edeceğiz. ANKARA

 

Salgın yayılıyor, bilgi verilmiyor

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Menemen Cezaevi’nde korona salgınından dolayı vakaların arttığını ve önceki gün 6 kişinin hastaneye kaldırıldığını belirterek, yetkililerden cezaevleri ile ilgili şeffaf bilgi aktarılmasını istedi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu, cezaevlerinde koronadan dolayı artan vakalara dikkat çekti. Menemen Cezaevi’nde önceki gün 6 kişinin hastaneye kaldırıldığı, Sincan, Elazığ ve Kastamonu gibi pek çok cezaevinde de salgının yayıldığını kaydeden Gergerlioğlu, Adalet Bakanlığı’nın Haziran’dan beri veri paylaşmadığını hatırlattı. 

Bakanlıktan cezaevlerine dair vaka verilerini ve mahkumların sağlığa erişimi hakkında şeffaf bilgi aktarmasını isteyen Gergerlioğlu, Menemen Cezaevi’nde koronavirüsü salgınından dolayı vakaların arttığını ve önceki gün 6 kişinin hastaneye kaldırıldığını öğrendiklerini kaydetti. Gergerlioğlu, ”Cezaevinde yakınları bulunan aliler bana ulaşarak kaygılarını anlatıyor. Yakınlarının sağlığına ilişkin cezaevi yönetimden hiçbir bilgi alamadıklarından dolayı ölüme terk edildiklerini düşünüyor. Yüksek ateş, öksürük ve halsizlik gibi rahatsızlıkları olmasına rağmen test yapılmayan mahkumların sayısı oldukça fazla. Cezaevlerinde kendisini hastalık karşısında kapana kısılmış hisseden yüzbinler var” dedi.

Menemen Cezaevi’nde vakaların attığını dile getiren Gergerlioğlu, şunları söyledi: ”Orada bir hastane var ama kalabalık koğuşlarda yaşıyorlar. 10 kişilik koğuşlarda yaklaşık 30 kişi kalıyor. Koğuşların çoğu hijyenik değil. Yaz mevsiminin sıcaklığı ve salgının arttığı aylarda çok sorun yaşandı. Sorunları konuşmak için Menemen Cezaevi Savcısını aradım ancak görüşmedi. Yetkililer bilgi vermekten kaçınıyorlar. Ayrıca cezaevinde çalışan memurlarda da olduğunu öğrendik. Sincan, Elazığ, Kastamonu gibi cezvelerinde de benzer durumlar söz konusu. Başta Bakanlık olmak üzere tüm yetkililer cezaevlerinde salgının boyutlarını şeffaf bir şekilde paylaşmalı.”  ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.