Wan ayakta ve yalnız değil

Wan

Wan

  • Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Abdullah Zeydan’a ait mazbatanın AKP’li adaya verilmesi üzerine kentte dün başlayan protesto eylemleri sürüyor. Kepenklerin açılmadığı kent, yalnız bırakılmadı.

Yerel seçimlerde Wan Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı olarak seçilen Abdullah Zeydan’a yönelik kurulan siyasi pusu ve ardından mazbata gaspı, büyük bir öfkeye yol açtı. Sandığa yansıttıkları iradeleri gasp edilmek istenen Wan halkı, bu girişime yönelik tepkisini sokakta gösterdi. Kentte gündüz saatlerinde başlayan protestolar gece boyunca devam etti. Polisin şiddete başvurmasına rağmen sokaktan ayrılmayan halk itirazlarını sürdürdü. Wan halkına yönelik irade gaspı karşı başka kentlerde de halkı sokaklara döktü, protestolar yaşandı.

Hakların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Wan Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Abdullah Zeydan’a ait mazbatanın AKP’li adaya verilmesi üzerine kentte dün gün başlayan protesto eylemleri sahur saatine kadar devam etti. Binlerce insan, sabah saatlerine kadar sokaktan ayrılmazken, mahallelerin tüm yollarına barikatlar kurularak kapatıldı. Polisin her türlü şiddet aracıyla saldırısı üzerine tepkiler çığ gibi büyüdü. Kent merkezindeki Cumhuriyet, Ordu, Maraş, Milli Egemenli, Akköprü, İkinisan, Kışla, Orhan Doğan gibi en işlek caddelerde yükselen protestolarda bir TOMA ateşe verildi. Yollardaki reklam tabelaları, çöp kutuları, çiçek saksıları yol ortasına alınarak barikatlar kuruldu. Sahur sonrası halk evlerine çekilirken, polis mahallelere girerek evlere, binaların içlerine rast gele gaz sıktı. Halilağa Mahallesi’nde bir sokağa sivil araçla giren polisler, sabaha saatlerine kadar cadde ve binalara gaz sıktı. 

Yüzlerce eve baskın

Polis sabah saatlerinde yüzlerce eve baskın yaparak, çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Xaçort Mahallesi Sürmeli Sokak’ta bulunan neredeyse tüm evlere baskın yapıldı. Gözaltına alınan birçok insan işkence gördü. Evlere kadar yansıyan polis şiddeti ve baskısına karşı halk yeniden sokaklara çıkarak protestolarını sürdürdü.

Devlet güçleri yığıldı

Halkın tepkisinin yükselmesi üzerine çevre kentlerin tümünden Wan’a binlerce polis sevk edildi. Sevk edilen polisler halen kayyum yönetiminde bulunan Wan Büyükşehir Belediyesi’nin otobüsleri ile kent merkezine taşındı. Sabah saatlerinde kentin tüm işlek caddelerinde park eden belediye otobüsleri içerisinde polislerin olması dikkati çekti. Kentin tüm ara sokaklarına TOMA’lar yerleştirildi, ana arterlerde de çevik kuvvet polisleri bekletildi. Gece yaşanan protestolar sonrası sadece Cumhuriyet ve Maraş caddeleri dışında tüm caddeler araçların geçemeyeceği şekilde kapalı tutuldu.

 

 

Esnaflar kepenk açmadı

Van Valiliğinin dün duyurduğu 15 günlük her türlü eylem ve etkinlik yasağına rağmen esnafların dün de kepenk açmadığı kentte, 7 ayrı noktasından merkezine yürüyüş düzenlenerek, AKP darbesi protesto edildi. Binlerce kişi sık sık "Abdullah Zeydan onurumuzdur" sloganları attı. Bazı yerlerde polisler kitleye saldırdı. Yurttaşlar bunun üzerine barikat kurmaya başladı. Yurttaşlardan bazıları, direnişin ardından abluka altındaki Cumhuriyet Caddesi’ne girmeyi başardı. Polisler, gün boyunca gaz bombaları ve tazyikli suyla kitleye saldırdı. Ancak bu kitlenin direnişini kıramadı. Direniş kısa bir süre sonra kentin tüm mahalle ve sokaklarına yayıldı. 

MYK toplantısı yapıldı

DEM Parti de Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısını kentte gerçekleştirdi. Eşbaşkanlar Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan başkanlığında yapılan toplantının ardından yürüyüş yapıldı. Kentteki Perihan AVM önüne gelen Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eşbaşkanı Keskin Bayındır, DEM Parti Eşbaşkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan, Wan Belediye Eşbaşkanları Neslihan Şedal ve Abdullah Zeydan, Kürt siyasetçi Leyla Zana, Başak Demirtaş, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve CHP heyeti, SYKP Eşbaşkanı Mertcan Titiz, EHP Başkanı Hakan Öztürk, TİP Başkanı Erkan Baş'ın da aralarında olduğu heyet, açıklama yapmak üzere Feqiyê Teyran Parkı’na doğru yürüyüşe geçti.