Yasakla yaşıtım: Absürt yasak sona ermeli

Yurt Dışı Haberleri —

24 Kasım 2022 Perşembe - 21:00

Foto: Muhammed Kaya

Foto: Muhammed Kaya

  • Almanya’da PKK yasağına karşı kurulan PKK Verbot Aufheben (PKK Yasağı Kaldırılsın) İnisiyatifi içerisinde yer alan Michael Kaiser, “Yasak benden bir yaş büyük, bu kadar uzun süre bir şeyin değişmemiş olması çok üzücü” dedi.

HAKAN TÜRKMEN/ BERLİN

Almanya’nın Berlin ketinde yaşayan Alman aktivist, PKK yasağının sadece Kürtler için değil Almanlar için de kabul edilemez olduğunu söyledi. PKK politikaları ve Kurdistan’daki değişikliklere rağmen Almanya’nın 29 yıldır PKK yasağında ısrar ettiğini belirten Kaiser, “PKK'nin 29 yıldır yasaklı olması, Federal Almanya Cumhuriyeti için politik ve ekonomik çıkarların insan haklarından çok daha önemli olduğunun da göstergesi” diye konuştu. 

Foto: Zahit Ekinci

İnanılması zor uygulamalar

Almanya’da ırkçılığın toplumda nasıl kök saldığını erken yaşlarda farkettiğini belirten Kaiser, Kürt halkı ile ise Rojava’daki Devrimi’yle tanışmış. Almanya’da Kürtlere yönelik kriminalizasyonun anlaşılamaz olduğunun altını çizen Kaiser şöyle konuştu: “Almanya’da yaşayan Kürtlerin demokratik haklarını savunmak için yaptıkları eylemlerde sürekli baskı altında olduklarını gördüm. Eylemlere katıldıkları için haklarında soruşturma yapılıyor, tutuklananlar, her hafta polise imza vermek zorunda kalanlar var, yaşadıkları kentleri terk etmelerine de izin verilmiyor. Bunu duyduğumda çok şaşırdım. Bunların Almanya’da olduğuna inanmak birçok kişi için çok zor.”

Bin söze bedel

PKK yasağının sadece baskı değil ölüm de getirdiğini belirten Kaiser, “Yasağın ilk kurbanı Hannover’de 30 Haziran 1994’te bayrak asarken katledilen Halim Dener oldu. Daha sonra yasağa karşı tepkilerini bedenini ateşe vererek ortaya koyanlar oldu. Bu duruş bin söze bedeldir” diye konuştu.

Alman kamuoyu bilmiyor

Kürtler için yaşamsal olan bu sorundan birçok Alman’ın haberi olmadığının altını çizen Kaiser, “Mücadele eden Kürt halkı ve Alman solu olarak daha çok desteğe ihtiyacımız var” dedi. 

Tabu gibi konuşulması da yasak

“Berlin’de 26 Kasım’da yapacağımız eylemle bu yasağın absürtlüğüne dikkat çekmek istiyoruz” diyen Kaiser şöyle konuştu: “Bu yasağın kalkması için iki şey yapmamız gerekiyor. Birincisi yasağı tartışmaya açmak. Çünkü bir tabuymuş gibi konuşulması bile yasak. İkincisi mücadele dışında kalan insanları dahil edebilmek. Yasağa karşı tepkiyi büyütmek. ”

Birlikte yapabiliriz

Yasak sona erene kadar alanlarda olmaya, tepkilerini göstermeye devam edeceklerini vurgulayan Kaiser, “Faşizmin etrafındaki herkese saldırdığı bu süreçte birlikte mücadele her gün daha fazla önem kazanıyor. Kazanacağımız bir dünya var. Bunu birlikte yapabiliriz” dedi. 

Berlin ve Düsseldorf’ta

Kaiser, 26 Kasım’da Berlin'de saat 11:00'de Neukölln Hermannplatz’da gerçekleşecek merkezi eyleme katılmaya çağırdı. 

Aynı gün Almanya’nın Düsseldorf kentinde de NRW eyaletindeki Kürtler ve dostlarının katılımıyla “PKK yasağını kaldırın, barışa hizmet edin” sloganıyla merkezi bir yürüyüş organize edilecek.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.