Yayla yasağı başlıyor

7 Mayıs 2021 Cuma - 17:41

  • Van Valiliği'nin 84 yayla ve meraya getirdiği yasak 15 Mayıs'ta başlıyor. Yaylaları kiralamak isteyenlere, “sabıka kaydı, yaylacı tanıtım kartı, araç izin belgesi ve kimlik belgesi" şartı getirildi. 

BARIŞ DÖNMEZ / MA/VAN

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep T. Erdoğan'ın 2017'de yayla yasaklarının kaldırılacağına dair verdiği 'müjde’nin üzerinden yaklaşık dört yıl geçti, ancak yaylalardaki yasaklar kalkmadığı gibi her geçen gün yenileri ekleniyor. Serhat bölgesi kentlerinden Van da bu yeni yasaklardan en çok nasibini alan yerlerin başında geliyor. 

673 yaylanın bulunduğu kentte, son olarak İl Jandarma Komutanlığı'nın talebi üzerine 84 yayla ve mera "geçici askeri güvenlik bölgesi" adı altında yasaklandı. Van Valiliği'nin geçtiğimiz ay yaptığı duyuruya göre; yasaklı mera ve yaylaları kullananlara "ceza" verilecek.

Yasak olmayanlar da şartlı

Valilik, ayrıca yasak kapsamında olmayan yayla ve meraların kullanımı da şarta bağladı. Söz konusu yerlerin de İl Mera Komisyonu tarafından kiralanacağı belirtilen duyuruda, bunun dışında yapılacak tüm kiralamaların yasal olmayacağı ve cezaya tabi olacağı ifade edildi.  

Sabıka kaydı zorunlu

 Yayla ve meralarda otlama mevsiminin 15 Mayıs'ta başlayıp 15 Ekim 2021'de sona ereceği belirtilen duyuruda, il dışından kente gelecek olan koçerlerin kiralamak istedikleri yerin bağlı olduğu kaymakamlığa bir dilekçe ile müracaat ederek beraberinde gelecek aile bireyleri ve çobanları için birçok belge istendi. Duyuruda, koçer ve çobanlardan, nüfus cüzdanı fotokopileri, iki adet vesikalık fotoğraf ve sabıka kaydı getirmeleri zorunlu hale getirildi. Duyuruda, “Çayır, mera ve yaylak kontrollerinde kontrol yapan güvenlik güçlerine kiralama belgesi, yaylacı tanıtım kartı, araç izin belgesi, kimlik belgesi ibraz etmeyen şahıslar hakkında yasal işlem yapılacaktır” ifadelerine yer verildi. 

 Bölge ekonomisine zarar

 Yayla ve meralara getirilen yasakları değerlendiren Ziraat Mühendisi Özer Üçer, yasakları bölge ekonomisine ciddi bir zarar verdiğini kaydetti. Üçer, "Bunun yanı sıra alanın izole edilmesi, ekolojiye, ekonomiye, insan beslenmesine ve hayvan refahına engel teşkil eder. Özelikle bölgede bulunan yayla ve mera alanları hayvancılığa açılması lazım. Hayvan yetiştiriciliğinin daha fazla alana yayılımı için yasakların kaldırılması lazım. Yem giderlerini azaltmak için de bu şart” dedi. 

Yasakların kaldırılması lazım

 Kentte 2 milyonu aşkın küçük, 100 bini aşkın büyükbaş hayvanın bulunduğunu aktaran Üçer, birçok hayvanın da bu yasaklardan etkileneceğine işaret etti. Van'ın yanı sıra çevre kentlerde de benzer bir durumun olduğuna dikkat çeken Üçer, şunları ekledi: "Yasaklardan dolayı hayvan veriminde ciddi bir azalış söz konusu. İnsanların sağlıklı, kaliteli ve yeterli bir şekilde verim alması için doğanın kendini sürdürmesi için güvenlik bölgesi olarak uygulanan yasakların kaldırılması gerekiyor.”

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.