Yeni isim HEDEP mi?

Yeşil Sol Parti

Yeşil Sol Parti

  • Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (YSP) isim değişikliği yapacak. Yeni parti ismi olarak Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) seçeneği öne çıkıyor.

Kapatma davası nedeniyle HDP’den YSP’ye taşınma kararı alan iki parti, bugün ve sonraki gün merkezi kadın konferansını, 10 ve 11 Eylül’de ise karma konferans düzenleyecek. Bu toplantılarda yeni yol haritası şekillendirilecek. Bu toplantılara YSP milletvekilleri, HDP ve YSP Parti Meclisi ve MYK üyeleri, çeşitli illerden delegeler ve örgütlenme komisyonu sözcüleri katılacak. Dört gün sürecek toplantılar kapsamında YSP programını değiştirme çalışması başlayacak. Ayrıca YSP tüzüğü de değişecek. Konferanslarda YSP’nin yeni isim arayışları da gündeme gelecek.

BirGün’den Hüseyin Şimşek’in edindiği bilgiye göre; bu kapsamda tabandan, AYM tarafından kapatılan HADEP ismini geri alma önerisi geldi, ancak Siyasi Partiler Kanunu’na göre kapatılan partilerin isimlerinin alınamaması gerekçesiyle HADEP benzeri bir isim alınması kararlaştırıldı. Bu kapsamda yeni parti ismi olarak Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) seçeneğinin öne çıktığı öğrenildi.

Konferansın bir diğer gündem maddesi, YSP’nin yeni eşbaşkanlarını belirlemek olacak. HDP ve YSP yönetimleri, öz eleştiri süreci kapsamında cezaevindeki siyasetçilerle de temas kurdu ve eleştiri ile önerilerini aldı. ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.