Yüzbinler ‘daha fazla eşitlik’ dedi

Kadın Haberleri —

15 Haziran 2021 Salı - 18:00

  • Kadınlar, Pazartesi günü 24 İsviçre şehrinde ayrımcılığa, aile içi şiddete ve cinsiyet ayrımcılığına karşı gösteri yaptı. Ülke genelinde pullamalar, geçit törenleri ve atölyeler düzenlendi. Etkinliklere yaklaşık 100 bin kişi katıldı.

BERN

İsviçre’nin birçok şehrine Pazartesi akşamı mor rengi hakim oldu. Ülkenin 24 kentinde 100 binden fazla kadın ve erkek, 14 Haziran Ulusal Kadın Grevi günü dolayısıyla eşitliğin henüz sağlanmadığı gerçeğine dikkat çekmek için sendikalar ve kadın örgütleri öncülüğünde alanlara çıktı. İsviçre Sendikalar Federasyonu (SGB) katılımcı sayısını yaklaşık 100 bin olarak belirledi. Korona pandemisi nedeniyle eylemler merkezi olmayan bir şekilde yürütüldü. Kadınların birçoğu saat 15.24 itibarıyla iş bırakarak greve katıldı. Erkek ile kadın arasındaki ücret farkı gözetilerek, bu saatten itibaren kadınların ücretsiz çalıştıkları kaydediliyor.

Basel’deki kadın grevinde 4 bin kişi gösteri yaptı. Feminist pikniklerden bilgi stantlarına, tiyatro gösterilerinden afiş ve pullamalara kadar çeşitli etkinlikler, tüm kentlerde eşzamanlı yapıldı.

Zürih şehrinde çoğu kadın binlerce kişi eşitlik, adil ücret, bakım işlerinin tanınması ve dayanışma için gösteri yaptı. “Toplu bakım işi”,  “Öde, Zaman, Saygı”,” Ataerkil Kedilerim Var” sloganlarının yer aldığı pankartlar taşıyan kadınlar,  yetkilileri ayrımcı politikalara karşı harekete geçmeye çağırdı. Limmatquai’den Helvetiaplatz’a yapılan gösteriden sonra çok sayıda katılımcı gece geç saatlere kadar şehir merkezinde kutlama yaptı.

Aynı akşam başkent Bern’de düzenlenen mitingde de binlerce kadın haklarını aradı. Şehrin işlek merkezinde düzenlenen renkli ve gürültülü geçit töreniyle “ataerkilliğe, krize ve feminist bir geleceğe” sloganları atıldı. Yürüyüş Bundesplatz’da sona erdi. 
Yürüyüşler, eşit ücret ve yaşlılık maaşı, cinsel şiddete karşı daha fazla koruma ve yeterli sayıda çocuk bakım merkezleri taleplerine odaklandı. 
Neuchâtel ve La Chaux-de-Fonds’da yüzlerce kadın öğleden sonra merkezi yerleri işgal etti. Son seçimlerden bu yana kadınların çoğunluğa sahip olduğu Büyük Konsey’e 14 talepte bulundular. 

‘Hızlı eşitlik testi’

Aarau’da organizatörler kendi aşı merkezlerini kurdular ve “feminist ağızdan aşı” uyguladılar. Katılımcılara “hızlı eşitlik testi” de teklif edildi. Her yerde barışçıl kaldı ve korona koruyucu önlemler nispeten iyi takip edildi. 

’40 yıl sonra aynı talepler’

Basel’deki Feminist Grev’den Angelina Hofer, Telebasel’e verdiği demeçte, 2021’deki kadın greviyle ilgili endişelerin 2019’daki büyük grevden daha acil olduğunu söyledi.