Yüzlerce gönüllü yardım topluyor

Toplum/Yaşam Haberleri —

Heyva Sor a Kurdistan

Heyva Sor a Kurdistan

  • Merkezi Almanya’nın Troisdorf kentinde bulunan Heyva Sor a Kurdistanê, Bazarcix merkezli 10 kenti etkileyen depremin yaralarını sarmak için kampanya yürütüyor. Depremin hemen ardından 250 bin Euro yardım gönderen Heyva Sor düne kadar toplanan 350 bin Euro’yu da depremzedelere gönderdi.

ERKAN GÜLBAHÇE

Heyva Sor a Kurdistanê yöneticisi Faruk Akalan “Deprem mağdurları için düzenlediğimiz kampanya Kurdistanlılar ve dostları tarafından sahipleniliyor. Ancak yaşanan felaketin büyüklüğü göz önüne getirildiğinde toplanan yardım yeterli değil” dedi.

Avrupa genelinde yüzlerce gönüllünün Heyva Sora a Kurdistan çalışanları ile birlikte depremzedeler için yardım topladığını belirten Akalan, “Şu ana kadar banka hesabı ve Paypal üzeri gönderilen paralar bize ulaştı. Alanlarda toplanan yardımlarla birlikte bu miktarın daha da artmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Türkiye engel çıkartıyor

“Elbise ve temel gıda malzemeleri yardımı yapmak isteyen birçok kişi arıyor. Ancak biz sadece nakdi yardım topluyoruz” diyen Akalan şunları aktardı: “30 yıllık deneyimimiz bize gösterdi ki toplanan paraların bölgeye ulaşıp alandaki çalışanlarımız tarafından temel ihtiyaç maddeleri alınarak mağdurlara ulaştırılması bir-iki günü buluyor. Ancak toplanan eşyaların TIR’lara yüklenip gönderilmesi, izinlerin alınması en az bir haftayı buluyor. Kaldı ki toplanan eşyaların mağdurlara ulaştırılması noktasında Türkiye engelleyici bir rol oynuyor.”

Yardımlar ulaştı

Deprem bölgesinde bulunan yardım gönülleriyle birlikte hareket ettiklerini ve toplanan yardımların hızla bölgeye aktarıldığını söyleyen Akalan, “Yardımların en hızlı ve gerçek mağdurlara ulaşması için çok sayıda gönüllü canla başla çalışıyor. Özellikle ulaşılamayan kırsal kesim ve köylerdeki depremzedelere yardım etmek önceliğimiz” dedi.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.