Zara serbest bırakılsın

Kadın Haberleri —

16 Ocak 2022 Pazar - 17:30

.

.

  • Rojhilatê Kurdistan’ın Sine kentinde Kürtçe ders vermekten 5 yıl hapis cezası alan Zara Mohammadi için İsviçre’nin Zürih kentinde eylem düzenlendi. Eylemde konuşan Zara’nın ablası Kani Mohammadi, kız kardeşinin hayalini anlattı.

ERDOĞAN ZAMUR /ZÜRİH

İsviçre'nin Zürih kentinde Kürtçe ders verdiği için ulusal güvenliği tehdit ettiği gerekçesiyle 5 yıl hapis verilen Zara Mohammedi için eylem yapıldı. Helvetiaplatz meydanında yapılan eyleme aralarında Zara Mohammadi'nin aile bireylerinin de olduğu dört parça Kürdistan'dan kurum temsilcileri, İsviçreli sivil toplum örgütleri temsilcileri de katıldı.

Rojhilatê Kurdistan’ın Sine kentinde İran İslam Devrim Mahkemesi 1’inci Şubesi’nin, Kürtçe ders vermeyi  İran’ın ulusal güvenliğini tehlikeye atmak suçlamasıyla Mohammadi’ye Temmuz 2020’de 10 hapis cezası verdi.

Sine Temyiz Mahkemesi ise 16 Şubat 2021’de Mohammadi hakkında, “ulusal güvenliği tehdit etmek amacıyla grup kurmak” iddiasıyla verilen 10 yıllık hapis cezasını 5 yıla düşürdü. Sivil toplum Nojin Kültür Dernei kurucularından olan Mohammadi, 8 Ocak 2022 tarihinde tutuklanarak, Sine cezaevine gönderildi.

12 yıllık kararlılık

İsviçre’nin Zürih kentinde düzenlenen eyleme katılan Zara Mohammadi'nin kız kardeşi Kani Mohammadi duyarlılık çağrısında bulunarak: “Zara kendini Kürt diline adadı ve 12 yıl boyunca kararlığını sürdürerek açtığı kurslarla ders verdi. Bizler Zara'nın bu kararlılığıyla gurur duyduğumuzu buradan tekrar ediyoruz.” 

İran Demokratik Parti (KDP-İ) yöneticisi Kak Kamran Resuli'de Zara'nın Kürtçe öğrettiği için tutuklandığını belirterek, “Zara Kürt dilini öğrettiği için şu an cezaevinde. Digital medya ve 4 parça Kürdistan’da Zara’nın serbest bırakılması için sürdürülen kampanyanın hedefine ulaşarak bütün dünyada yankı buldu. Ancak biz ısrarla Zara serbest bırakılana kadar ve Kürdistan’daki baskılar bitene kadar mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.