Zilan çizgisinde fedaileşti

 Ali Akbaş / Zinar Amed

Ali Akbaş / Zinar Amed

  • Devrimci halk savaşının öncü bir komutanlarından Zinar Amed Muş’ta yaşanan çatışmada ağır yaralandı ve işgalci güçlerin eline geçmemek için şehadete yürüdü. Zinar Amed’i saygıyla anan HPG, “Öncü bir militan ve komutan olan Zinar yoldaşımız sergilediği pratiğiyle bunu gösterdi ve son nefesine kadar Zîlan çizgisinde fedaileşmeyi esas aldı” dedi.

 

HPG Basın İrtibat Merkezi, Zinar Amed kod adlı Ali Akbaş’ın 27 Kasım 2018’de Muş’un Malazgirt ilçesinde Türk devlet güçleriyle yaşanan çatışmada şehit düştüğünü duyurdu. HPG-BİM açıklamasında, “Düşmanla yaşanan çatışmada ağır yaralanan Zinar yoldaşımız, düşman eline geçmemek için şehadete yürüdü. Teslimiyetin ihanetle farksız olduğunu bilen ve Apocu bir militan olarak asla insanlık düşmanı işgalci Türk ordusuna teslim olmayı kabul etmeyen Zinar yoldaşımız, gerillanın fedai direniş çizgisine bağlı kalmayı başardı. Yaşamı, mücadelesi ve savaşı ile fedailiğin eşsiz örneklerinden olmayı başaran Zinar yoldaşımız, Devrimci Halk Savaşımızın da öncü bir komutanı olarak mücadele tarihimizdeki yerini aldı” dedi. Amedli olan Zinar Amed’in ailesi başta olmak üzere tüm yurtsever Kurdistan halkına baş sağlığı diledi. 

Milislikten gerillaya

Yurtsever bir ailede dünyaya gelen Zinar Amed, Kürt kültür ve gelenekleri ile büyüdü. Kürt Özgürlük Hareketi’ni küçüklüğünden bu yana tanıyan Zinar, 90’lı yıllarda babası ve abilerinin sürekli tutuklanmaları ve baskılara maruz kalmaları nedeniyle erkenden işgalci Türk devlet gerçekliğiyle de tanıştı. Köyleri de yakılan Zinar, çeşitli siyasal çalışmalar içinde yer aldı, milislik de yaptı. 2007 yılında kısa bir süre zindanda kalan Zinar, 2008 yılında Amed’de gerilla saflarına katıldı. Eğitimlerden sonra Erzirom (Erzurum) alanına geçti. 

HPG-BİM açıklamasında Zinar Amed için “Emekçi bir kişiliği olan Zinar yoldaşımız, PKK’de emeğe verilen değeri anladıkça daha fazla emek vermekten ve değer yaratmaktan bir an geri durmadı. An’ın devrimcisi olmayı hedefleyen Zinar yoldaşımız, kendisini her zaman geliştirerek Rêber Apo’ya ve şehitlerimize layık olmaya çalıştı. Yoldaşlarıyla uyum içerisinde, yoldaşlarını anlayan, hissederek yaşayan ve komünal-kolektif değerlerle mücadele etmeyi esas alan Zinar yoldaşımız, öncü bir militan olmayı başardı. Bu alanda gelişen savaş pratiğine aktif katılan Zinar yoldaşımız, işgalcilere vurulan darbelerde hep en önde olmayı kendine görev bildi. Zorlu ve ağır bir pratik süreçten geçen Zinar yoldaşımız, kendini mücadeleye adayarak başarılı bir performans sergiledi” ifadelerine yer verildi. 

Bölge komutanı olarak gitti 

“Bakur gerillacılığıyla rüştünü kanıtlayan Zinar yoldaşımız, yoğun bir pratiğin ardından Medya Savunma Alanları’na geçti” denilen açıklamada, Zinar Amed’in Türk devletinin 2015 yılında başlayan topyekun soykırım saldırılarına karşı tekrardan Bakurê Kurdistan’a geçtiği, büyük tecrübeler edindiği Erzirom alanına bölge komutanı olarak geçtiği belirtildi. 

Öncü bir militan ve komutan

Zinar Amed’in şehit düştüğü zamana kadar etkili bir mücadele verdiği kaydedilen açıklamada, “İşgalcilere karşı yapılan birçok eylemin hazırlanması, koordine edilmesi ve pratiğe geçmesinde emsalsiz katkısı oldu. Öncü bir militan ve komutan olan Zinar yoldaşımız sergilediği pratiğiyle bunu gösterdi ve son nefesine kadar Zîlan çizgisinde fedaileşmeyi esas aldı. Kendini Rêber Apo’ya, şehitlere ve mücadeleye adayan Zinar yoldaşımız teslimiyetin ihanete, direnişin zafere götürdüğü inancıyla; bir an bile teslimiyeti düşünmedi ve işgalcilerden medet ummadı, Bêrîtanların çizgisinde hakikatimiz olmayı başardı” ifadelerine yer verildi.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.