'Mahkeme belediye başkanını korudu'

Kültür/Sanat Haberleri —

10 Şubat 2021 Çarşamba - 12:45

  • Ressam Ali Zülfikar’ın Erdoğan’ı tasvir ettiği "Made in Turkey" eserine yönelik sansür davasında mahkeme kararını verdi. Mahkemenin, belediye başkanının açıklamasını ’özür’ olarak kabul ettiğini belirten Zülfikar, "Mahkeme belediye başkanını korumuştur. Skandal bir karar alınmıştır" dedi.

Ressam Ali Zülfikar’ın Erdoğan’ı tasvir ettiği "Made in Turkey" eserine yönelik sansür davasında mahkeme kararını verdi. Mahkemenin, belediye başkanının açıklamasını ’özür’ olarak kabul ettiğini belirten Zülfikar, "Mahkeme belediye başkanını korumuştur. Skandal bir karar alınmıştır" dedi.

Ressam Ali Zülfikar 2 yıl önce Linz'de açtığı sergide AKP lideri ve Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirel bir şekilde tasvir ettiği "Made in Turkey" eserinin Linz Belediye Başkanı Hans Georg Faust tarafından sansürlenmesini mahkemeye taşımıştı. Belediye başkanının eserine sansür uyguladığını belirten sanatçı, anayasanın temel maddelerini ihlal eden belediye başkanının görevini kötüye kullandığını belirterek, "kamuoyu önünde sansür nedeniyle özür dilemelidir" açıklamasında bulundu.

Koblenz İdare Mahkemesi, Ali Zülfikar’ın davasında kararını verdi. Linz Belediye Başkanı Hans Georg Faust’un “Güvenlik ve sanat özgürlüğü arasındaki dengenin yanlış olduğunu itiraf etmeliyim. Erdoğan'ın destekçileri ve muhaliflerinin Linz'de karşı karşıya gelme riskini de abarttım” diyerek, sanatçıdan özür dilemesini yeterli buldu.

Ali Zülfikar yaptığı açıklamada, davanın sanat ve yaratım özgürlüğüne karşı sansür davası olduğunu belirterek, “Mahkeme sansürü belgelemiş buna rağmen belediye başkanını korumuştur. Bu almanya gibi demokratik bir ülke için skandaldır” dedi. Belediye Başkanı Faust’un Erdoğan taraftarının korkusu yüzünden eserini sansürlediğini belirten Zülfikar, "Bu yüzden bu davayı açtım. Asıl skandal karar, Koblenz mahkemesinin tavrında yatıyor. Sansür yargı tarafından belgelenmiş, Belediye Başkanı mahkeme tarafından yasal olarak korunmuş ve Almanya gibi demokratik bir ülke adına 'skandal' bir karara daha imza atılmıştır. Ben, yaşadığım bu olayların dökümanından oluşan eserlerle cevap vereceğim. Bu leke onlara yeter" diye belirtti.

 

Ressam’ın karara ilişkin açıklaması şöyle:

Sansürü yargıya taşıdım!

Saygıdeğer basın mensupları,

Sizlerinde bildiği üzere bundan tam 2 yıl önce (02. Kasım 2018) Linz'de Kunstverein KLIO tarafından Satdhalle Linz‘de 18 sanatçının yer aldığı karma sergisinin basın bilgilendirmesinde, AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirel bir şekilde tasvir ettiğim eserim Türkiyeli Medya kuruluşlarına yayınlanmasından sonra Türkiye Mainz Konsolosu sayın Müderrisoğlu "bu eserin sansürlenmesini" talep etmiş, bu talep, Linz Belediye Başkanı Hans Georg Faust tarafından kabul görmüş ve eserim daha sergi açılmadan sansürlenmişti.

Bu karar bana serginin kuratörü sayın Dr. Denise Steger tarafından bana Email ile iletilmişti. Bu eserim "Erdoğan korkusu yüzünden Stadt Linz tarafından sansürlenmiştir" ibaresiyle bir bilgilendirme klavuzuyla birlikte serginin açılışına sunulmuş ve sayın Dr. Faust tüm sorumluluğu üstlenmiştir. Eserimin sansürlendiğini bir basın açıklamasıyla duyurdum.

Serginin açılışında sergiye gelen sanatseverler ile sayın Belediye başkanı tartışmış, sonrasında sanatseverlerden “sergi alanını terk etmelerini istemişti.” Bu tehdit karşısında ben şahsen, anayasal haklarımı kullanarak, misafirlerimi tehdit etmesine tepki vermiştim. Ve gelişen tepkiler sonrasında, telefonda benden özür dilemiş, bunu basın karşısında da yapacağını açıklamıştı. Basın açıklamasında böyle bir özür dilemedi ve benimle röportaj yapmak isteyen 3Sat Kulturzeit, RUPLY TV vb. basın kuruluşları için yayın izni vermemişti.

Sanatıma ve basına yapılan sansür olayını 16. November 2020 tarihinde avukatım Dr. Hofmann aracılığıyla Koblenz Mahkemesine taşıdım ve talebimiz kabul edildi.
Davayı Alman yasasının 5. maddesi 3. bendine göre, ''Sanat ve fikir özgürlüğüne saldırı” gerekçesiyle açtım. Koblenz Verwaltungsgericht Bonner General Anzeiger gazetesindeki "Güvenlik ile sanat özgürlüğü arasındaki dengemin yanlış olduğunu itiraf etmeliyim" demecini delil olarak göstermiştir ve "Belediye Başkanı özür diledi" olarak kabul etmiştir.

"Mevcut davada, davalı Belediye Başkanı, hem yukarıdaki tedbirler için davacıdan özür dilemiş hem de kamuoyu önünde yanlış olduklarını beyan etmiştir. Bu, örneğin, 6 Kasım 2018 tarihli "General-Anzeiger" internet baskısında okunabilir. 6. Kasım 2018 tarihli General-Anzeiger’da, “Anlaşılan, Türkiye'nin Köln diplomatik heyeti, Zülfikar'ın Erdoğan'ı eleştiren imajının Linz üzerinden Linz'de halka gösterilmesini engellemeye çalıştı. Belediye Başkanı Hans-Georg Faust başlangıçta buna boyun eğdiği, ancak fikrini değiştirdiği” belirtilmektedir.

Belediye Başkanı sayın Dr. Faust’ın Federal Almanya Cumhuriyeti Anayasası 5.Maddesinin 1 ve 3. bendini ihlal ederek, Basının haber yapma özgürlüğünü, sergi açılışında sergiye gelen misafirleri sergi alanını terk etmeye yönelik, "ya bu eseri tekrardan ters çevirirsiniz, ya da burayı terk edersiniz’ sözleri sergide çekilen görüntülerde ve sergiye gelen tanıklarca sabit görülmektedir. Bu sebeplerden dolayı Sayın Belediye başkanı Dr. Faust’un anayasanın temel maddelerine karşı suç işlediği, görevini kötüye kullandığı, bu sabit delillerden dolayı davaya geri çekmeyeceğimi avukatıma bildirdim. Avukatım Mahkemenin ön yargısını dikkate alarak davayı geri çekmiştir.

Bir sanatçı için ‘sansür‘ kabul edilemez bir durumdur, sanatçının ruhunu derinden yaralar. Biz sanatçılar herhangi bir kaygı düşmeden eserlerimizi özgürce üretmeliyiz. Ve her geçen gün politikacılar sanatçılara müdahale ediyor, sanatın özgürlüğü tartışılır hale geliyordu. Belediye Baskanı Sayın Dr. Faust, Erdogan taraftarının korkusu yüzünden eserimi sansürlemiş, skandal bir karara imza atmıştı. Bu yüzden bu davayı açtım. Asıl skandal karar, Koblenz mahkemesinin tavrında yatıyor. Sansür yargı tarafında belgelenmiş, Belediye Başkanı mahkeme tarafından yasal olarak korunmuş ve Almanya gibi demokratik bir ülke adına "skandal" bir karara daha imza atılmıştır. Ben, yaşadığım bu olayların dökümanından oluşan eserlerle cevap vereceğim. Bu leke onlara yeter.

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.