Zapatistalar Frankfurt’ta Kürtlerle buluştu

Toplum/Yaşam Haberleri —

23 Eylül 2021 Perşembe - 13:42

Zapatistalar Frankfurt'ta

Zapatistalar Frankfurt'ta

  • Zapatistaların beş ayrı kıtadan başlattıkları yürüyüşün ilk kolu Frankfurt’a ulaştı. Bir hafta boyunca ev sahipliğini Kürt kurumlarının üstleneceği Zapatistalar, Kürtlerle bir dizi buluşma planlıyor.

DENİZ BABİR/ FRANKFURT  

Kendilerini Zapata'nın ideolojik mirasçıları ve emperyalizme karşı beş yüz yıldır süren yerli direnişin varisleri olarak gören Zapatistaların beş ayrı kıtadan başlattıkları yürüyüşün ilk kolu, Avrupa kıtasına ayak bastı. Delegasyonun ilk durağı Viyana olurken ikinci durağı ise Frankfurt oldu. 
Geçtiğimiz yıl 5 Ekim’de Zapatista Hareketi (EZLN-CCIG) yayımladığı “Açık Denizde Bir Dağ” bildirisiyle, 2021 Nisan ayından itibaren 5 kıtaya Zapatista delegasyonları yollayacağını; ilk delegasyonların 13 Ağustos 2021’de Madrid’den çıkacağını duyurmuştu.

Aydınlatmaya geliyoruz
Marcos öncülüğünde yılları alan ciddi bir devrimin ardılları olan Zapatistalar 5 Ekim 2020’de yaptıkları açıklamada neden deniz yolunu seçtiklerine ilişkin şu mesajı vermişti: “500 yıl önce sömürgeci devletler Amerika kıtasında bir küresel istila imparatorluğu kurdu. Sizler 500 yıl önce topraklarımıza ölüm ve katliam getirdiniz, bizler de 500 yıl sonra sizleri aydınlatmaya geliyoruz.”