10 dakikada bir çocuk ölüyor

Dünya Haberleri —

Şeria'da Netanyahu protestosu Foto: AFP

Şeria'da Netanyahu protestosu Foto: AFP

  • İsrail-Hamas savaşının 33. gününde, Gazze’de 10 bin 500 İsrail’de ise 1400 kişi yaşamını yitirdi. Gazze’de ölenlerden 4 bini çocuk. Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, her iki tarafında sivilleri hedef alarak insanlık suçu işlediğini söyledi. Volker Türk, "Bir tarafın eylemleri, diğer tarafı temize çıkarmaz" dedi. 

7 Ekim’de kuşatma altındaki Gazze Şeridi’ni geçen Hamas’ın silahlı gücü İzzeddin El-Kassam Tugayları, Ortadoğu’da kapanmayan bir yarayı tazeledi. Saldırının ilk anında onlarca noktadan duvarı geçen Kassam gücü askeri hedeflerin dışında sivillere de saldırdı. 242 kişi rehin alındı.
Ardı sıra gelişen İsrail saldırısı da Hamas’ı aratmadı, sivil yerleşim yerleri bombalanmaya devam ediyor. Gazze Şeridi’ni ikiye bölen ve kuzeyde kalan kısmını harabeye çeviren İsrail ordu saldırısında 10 bin 500 sivil Filistinli yaşamını yitirdi. 1,5 milyon Gazzeli evlerini terk etmek zorunda kaldı. 
Filistin kaynakları Gazze’de yaşanan can kayıpları ile ilgili bilgileri güncellerken İsrail günlük kayıpları açıklamaktan kaçınıyor. Tel Aviv 1400 kişinin öldüğünü, 242’den fazla da esir olduğunu açıklıyor. İsrail'in Gazze’ye yönelik başlattığı hava ve kara saldırılarında öldürülen sivil sayısının 10 bini aştığı kaydediliyor. Gazze’de eşine daha önce rastlanmayan bu yıkımda öldürülenlerin neredeyse yarısı çocuk. 
İsrailli yetkililerin kamuoyuna açık verilerine göre, 7 Ekim’de İsrail topraklarında öldürülenlerin 1159'unun kimlik tespiti yapıldı. Buna göre öldürülen 821 sivilin 31'i çocuktu. 

Her 10 dakikada bir çocuk ölüyor
Gazze'deki Sağlık Bakanlığı, 6 Kasım itibarıyla ölü sayısının 10 bin 500’ü aştığını kaydediyor. Bu sayının 4 binden fazlası çocuktu ve sayı her dakika artıyor; bu ortalama her 10 dakikada bir çocuğun öldürüldüğü anlamına geliyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) rakamların güvenilir olduğunu açıklarken, Pentagon son olarak öldürülenler arasında binlerce çocuğun olduğunu doğruladı.

25 bin 400 yaralı
İsrailli yetkililere ve Filistinli sağlık kurumlarına göre, savaşta İsrail'de yaklaşık 5400, Gazze ve işgal altındaki Batı Şeria'da ise 25 bin 400'den fazla kişi yaralandı. Gazze'de 1270'i çocuk olmak üzere yaklaşık 2260 kişinin kaybolduğu bildiriliyor. Bu sayının çok büyük kısmının enkaz altında olan kişilerden oluştuğu tahmin ediliyor.

30’u çocuk 242 rehine
7 Ekim'deki baskın ile ortaya çıkan bir diğer kriz noktası da esirler oldu. İsrailli yetkililere göre, İsrailli ve yabancı uyruklu kişilerden oluşan toplam 242 kişi rehine olarak Gazze’ye geçirildi. Bunların 30'dan fazlası çocuk.
İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda rehinelerden 57'sinin öldürüldüğü açıklandı. Aralarında 17 yaşında bir çocuğun da bulunduğu dört sivil rehine, iki ayrı seferde Hamas tarafından serbest bırakıldı. 

200 bin konut yaşanmaz halde
Resmi verilere göre 2 milyon 200 bin kişinin yaşadığı Gazze Şeridi'nin kuzeyine yönelik yoğun İsrail’in bombardıman ve kara saldırısı çocuk ölümlerinin başlıca kaynağı. İsrail’in hava saldırılarında 200 bin konutun yıkıldığı veya hasar gördüğü açıklanırken Filistinli yetkililer bunun konutların yarısına eşit olduğunu söylüyor. 
Birleşmiş Milletler (BM) ve Filistin verilerine göre, 5 Kasım itibarıyla Gazze'de yaklaşık 1,5 milyon kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı. Sivillerin, okullara, kiliselere, hastanelere, BM ve kamu binalarına sığındığı veya yakınlarının yanında kaldığı bildiriliyor. 

Personel öldürüldü, hastaneler işlevsiz
Gazze'deki Sağlık Bakanlığı, Gazze Şeridi'ndeki 35 hastaneden 16'sının (%46) ve 76 sağlık merkezinden 51'inin saldırılar veya yakıt eksikliği nedeniyle 5 Kasım itibarıyla hizmet dışı kaldığını duyurdu. Bakanlığa göre yaklaşık 50 ambulans hasar gördü, 31'i hizmet dışı kaldı ve en az 175 sağlık çalışanı hayatını kaybetti.
BM, Gazze’deki yardım kuruluşu UNRWA'da çalışan en az 88 personelin yanı sıra 18 sivil savunma çalışanının da öldürüldüğünü açıkladı.

46 gazeteci öldürüldü
Savaş’ta hukuki normları belirleyen Cenevre Sözleşmesi kapsamında güvenliklerinin sağlanması gereken gazeteciler de ağır kayıplar veriyor. BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi'ne (UNOCHA) göre 5 Kasım itibarıyla 46 gazeteci öldürüldü.
Gazetecileri Koruma Komitesi'ne göre, İsrail-Gazze savaşı, son 30 yıldaki çatışmaları haber yapan gazeteciler için en ölümcül ay oldu. GAZZE

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.