11 saatin bedeli 1 kilo çay

Toplum/Yaşam Haberleri —

10 Haziran 2020 Çarşamba - 14:25

  • Suruç’ta 11 saat boyunca kimyon tarlalarında çalışarak, sadece 70 TL yevmiye alan Zahide Zeren, “Kimyon yolmaktan çatlamamış parmaklarımız kalmadı. 11 saat çalışıp 70 TL yevmiye alıyorum. Bu para ile şimdi bir kilo çay alamıyorsun” dedi.

Urfa’nın Suruç ilçesine bağlı Çengelli (Elîzer) Mahallesi’nde yaşayan Zeren ailesi, dünyanın birçok yerinde yemeklerde kullanılan ve birçok hastalığa iyi geldiği belirtilen kimyonu sofralara taşımak için yoğun emek harcıyor. Zeren ailesi, sabahtan akşama kadar kavurucu sıcakta 15 dönümlük kimyon tarlasında çalışıyor. 11 saat emek sarf eden aile fertlerinin kişi başı günlük aldıkları para 70 TL.

 

Çatlamamış parmak yok

Tarlarda çalışarak geçimlerini sağladıklarını ve başka da bir geçim kaynaklarını olmadığını söyleyen Zahide Zeren, yaptıkları işin zor olduğunu, ancak çalışmak zorunda kaldıklarını söyledi. “Akşama kadar çıplak eller ile kimyon yoluyoruz. Parmaklarımızın hepsi çatlamış. Bu salgın sürecinde hükümet ‘şu kadar kişiye yardım yaptık’ diyor. Bize gelen bir şey olmadı. Biz burada akşama kadar bu güneşin altında çalışıyoruz” dedi.

 

11 saatin bedeli

12 yaşından itibaren tarlalarda çalışmak zorunda kaldığını söyleyen Zeren, şöyle devam etti: “O zamandan beri bu rezilliği çekiyorum. Günde 11 saat çalışıp 70 TL yevmiye alıyorum. Bu para ile şimdi bir kilo çay alamıyorsun. Biz sabah saat 06.00’da buraya geliyoruz. Şartlar bunu gerektiriyor. Çalışmazsan aç kalırsın. Akşam 18.30’da eve gidiyoruz. Çalıştığımızda yemek yapacak vaktimiz bile olmuyor. Bir domates ve bir salatalık ile karnımızı doyuruyoruz. Bir yemek yiyelim desek, bu seferde bu yemeğin malzemesini bulamayız.”

 

Tarla işi yıpratır

Ağabey Mahmut Zeren ise, bu kadar zahmete katlanmalarına rağmen emeklerinin karşılığını alamadıklarına dikkati çekti.  Zeren, “Bu tarla bizim değil. Biz bu tarladaki ürünü yolarız. Bu tarlaya 15 dönüm kimyon ekilmiş. Biz bu kimyonu tek tek ellerimiz ile yoluyoruz. Ailem ile birlikte akşama kadar bu tarlada çalışıyoruz. Çoluk çocuk sabah kalktığımız gibi tarlaya gelip çalışırız. Tarlada işi çok zor iştir. İnsanı çabuk yıpratır. Kimyon yola yola ellerimiz artık alıştı. Bu salgından sonra herkes gibi biz de daha çok perişan olduk. Bizim başka bir gelirimiz yok” dedi. URFA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.