13 yıl sonra avukatsız keşif

Yusuf Akın

Yusuf Akın

  • Tesisatçı Yusuf Akın’ın askeri operasyon sırasında katledilmesine dair davada, 13 yıl sonra avukat olmadan keşif yapıldı. Av. Erdal Kuzu, Emniyet tarafından hazırlanacak raporun objektif olmayacağını belirtti. 

Mêrdîn'in Nisêbîn (Nusaybin) ilçesi Deyrcem kırsal mahallesinde 20 Aralık 2011’deki askeri operasyon sırasında tesisatçı Yusuf Akın’ın katledilmesi ve Mehmet Eren’in yaralanmasına dair 5 askerin yargılanmasına devam edildi. Yerel mahkemenin verdiği beraat kararı Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından “yaşam hakkının ihlal edildiği” gerekçesiyle bozulmuştu. 15 Eylül 2022’de başlayan yeniden yargılamanın 6. duruşması, Mardin 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. İnsan Hakları Derneği (İHD) Mêrdîn Şubesi adına avukat Erdal Kuzu duruşmaya katıldı. Tutuksuz yargılanan askerler Jandarma Özel Harekat Kadir Engin O., Şenol T., Bahattin Y., Yusuf Ertuğrul K. ve Doğan G. ile avukatları mazeret bildirerek duruşmaya katılmadı. 

Kimlik tespitinin ardından gelen evraklar okundu. Celse arasında olay yerinde keşif yapıldığı, ancak bilirkişi raporunun henüz mahkemeye gönderilmediği belirtildi. Böylece 13 yıl sonra dosyada keşif yapılmış oldu. Kuzu, dosyanın avukatı olarak kendisinin yokluğunda keşif yapıldığına dikkati çekerek, "Yokluğumuzda yapılan keşfi kabul etmiyoruz. Mazeretimiz haklı bir gerekçeye dayanmaktaydı. Mahkeme tarafından mazeretin kabul edilmemesinin yasal dayanağı olmadığını düşünüyoruz. Aynı zamanda bilirkişi raporu hazırlanması için dosyanın emniyet görevlilerine teslim edildiğini tespit ettik" dedi. Emniyet tarafından hazırlanacak olan bilirkişi raporunun objektif olmayacağını kaydeden Kuzu, "Bu davada nihayet gerçekleşen keşfin maddi gerçeği ortaya çıkarmaya katkı sunması için elde edilen delillerin kül halinde İstanbul Adli Tıp Kurumu’na (ATK) gönderilmesini talep ederiz" ifadelerini kullandı. 

Savcılık ise İstanbul ATK'den rapor alınması hususunda takdiri mahkemeye bıraktı. Mahkeme heyeti, kriminal raporda olayın yakın ateş sonucunda gerçekleştiğine yer verildiğini, ancak beyanlar ile rapor arasında çelişki olduğunu belirtti. Heyet, Mehmet Eren'in yaralanmasına neden olan atış mesafesinin belirlenmesi konusunda rapor hazırlanmak üzere dosyanın İstanbul ATK'ye gönderilmesine karar vererek bir sonraki duruşmayı 15 Ekim’e erteledi. MARDİN

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.