14 Eylül’de Gök ve Oruç’un yanındayız!

Abdurrahman Gök ve Mehmet Şah Oruç'un mahkemesine katılım çağrısı

Abdurrahman Gök ve Mehmet Şah Oruç'un mahkemesine katılım çağrısı

  • Gazeteciler ve DFG, İHD ve DBP tutuklu gazeteciler Abdurrahman Gök ve Mehmet Şah Oruç’un 14 Eylül’de görülen duruşmasına destek verilmesi amacıyla katılım çağrısı yaptı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 25 Nisan’da gözaltına alınarak, tutuklanan gazeteci Abdurrahman Gök ve Mehmet Şah Oruç yaklaşık 5 aydır cezaevinde tutuluyor. Gök hakkında “Örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla hazırlanan iddianame Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Gazeteci Oruç hakkında hazırlanan iddianame ise, “yetkisizlik” kararıyla Amed’ten Bedlîs’e gönderildi. “Örgüt üyeliği” iddiasıyla hazırlanan iddianame, Bitlis 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Gök’ün duruşması 14 Eylül’de Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde, Oruç’un duruşması ise yine 14 Eylül’de Bitlis 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Gazeteciler ve hak örgütleri, iki ayrı duruşma için katılım çağrısında bulundu.

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG), yaptıkları açıklamayla duruşma günü gazetecilere sahip çıkılması çağrısı yaptı.

‘İHD olarak orada olacağız’

İnsan Hakları Derneği (İHD) Amed Şubesi Başkanı Ercan Yılmaz, "Basın emekçilerinin dosyalarını biliyoruz inceledik. Arkadaşlarımızın tahliye ve beraat kararının verilmesini gerektiğini düşünüyoruz. İHD olarak, önceki duruşmaları da takip ettiğimiz gibi bu duruşmayı da takip edip, gözlemleyip, görüşlerimizi kamuoyuyla paylaşacağız” diye konuştu.

‘Haberleri bizim haberlerimiz’

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Amed İl Eşbaşkanı Hayrettin Altun, Türkiye’de gazeteciliğin ve gazetecilerin yargılanmasına, “utanç verici bir durumdur” sözleriyle tepki gösterdi.  Altun, “Biz arkadaşlarımızın yanında olacağız. Onların haberleri bizim haberlerimizdir. Bütün halkımızı, kurumları 14 Eylül’de gazeteci arkadaşlarımıza sahip çıkmaya bekliyoruz” çağrısında bulundu. AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.