2 değil, iki yerde 11 asker

5 Mayıs 2020 Salı - 14:03

  • Türk Genelkurmayı’nın 2 uzman çavuş olarak açıkladığı Bitlis’teki kayıplarının 11 asker olduğu anlaşıldı. HPG BİM, 7 askerin Satê’de, 4 askerin de Şehit Sorxwîn’de öldürüldüğünü duyurdu.

Türk Genelkurmayı’nın 2 uzman çavuş olarak açıkladığı Bitlis’teki kayıplarının 11 asker olduğu anlaşıldı. HPG BİM, 7 askerin Satê’de, 4 askerin de Şehit Sorxwîn’de öldürüldüğünü duyurdu.

Gerillalar, Bitlis’te eylemlerde 11 Türk askerini öldürdü, Satê’de bazı silah ve mühimmatlara da el koydu.

HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM) tarafından dün yapılan yazılı açıklamada, Bitlis’teki eylemlerle ilgili bilgi verildi. Türk Genelkurmay Başkanlığı, ”Bitlis merkeze bağlı Sehi bölgesi yakınlarında, İl Jandarma Komutanlığı’nca devam eden ‘Şehit Jandarma Uzman Onbaşı Erhan Bahargülü Operasyonu’ kapsamında dün akşam saatlerinde bir grup teröristle temas sağlanması üzerine çatışma çıktı. Çıkan çatışmada jandarma uzman çavuşlar Eyüp Fidan ve Hasan Kuzu şehit olurken, 4 uzman çavuş ise hafif şekilde yaralandı” iddiasında bulunmuştu.

BİM ise dünkü açıklamasında yapılan iki eylemin ayrıntılarını paylaştı:

  • Gerillalar, 2 Mayıs’ta Bitlis’in Satê köyü alanında işgalci Türk ordusunun bir birliğini denetim altına alıp uzun süre takip etti.  Takip ardından saat 18.00’de birliğe baskın yapıldı. Birliğin içine kadar giren ve yakın mesafeden vuran gerillalar, şok etkisi yarattı. Eylemde 7 Türk askeri öldürüldü. Cenazeler üzerinde bulunan 1 adet BKC silahı ile zinciri, 1 Adet Bora suikast silahı ile dürbünü, 1 adet M16 silahı, 1 adet gece dürbünü ve 1 adet gündüz dürbününe el koyulmuştur. Eylemi düzenleyen gerilla birimi sağlam bir şekilde üs alanlarına ulaştı.
  • Türk ordusu bir süredir Bitlis’in Şehit Mizgin alanındaki Garzan şehitliği arazisinde ağaç kesimleri yapıyor. İşgalciler bu ağaç kesen grubun güvenliğini sağlamak amacıyla Şehit Sorxwîn Tepesi’ne gizli birlikler yerleştirmişti. Gerillalar tarafından denetime alınan bu gizli birlik, 3 Mayıs günü saat 17.20’de hedef alındı. Yoğun ve etkili bir şekilde vurulan bir birlikten 4 asker öldürülü. Bu eylemi düzenleyen gerilla birimi de sağlam bir şekilde üs alanlarına ulaştı.

 ANF/BEHDİNAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.