200 bin kişi ‘Lukaşenko git’ dedi

Dünya Haberleri —

17 Ağustos 2020 Pazartesi - 23:00

  • Belarus’ta tartışmalı seçimler ardından başlayan gösteriler ikinci haftasına girerken, başkent Minsk’te toplanan 200 bin kişinin ortak sloganı “Lukaşenko git” oldu.

Belarus’ta seçimlere hile karıştırıldığını ve bu nedenle seçim sonuçlarını kabul etmediklerini söyleyen muhaliflerin gösterileri ikinci haftasına girdi.

Başkent Minsk’te toplanan 200 bin kişi "Lukaşenko git" sloganları attıktan sonra hükümet binasının bulunduğu Bağımsızlık Meydanı'na doğru yürüyüşe geçerek burada bir miting düzenledi. Polis bu kez müdahalede bulunmazken, eylemciler ara sokaklara dağılarak gösterilerine gece boyu devam etti.

Belarus’ta seçimleri kabul etmeyen muhaliflerin ilk haftasını geride bıraktıkları gösterilerinde polisin ağır şiddet kullanması eleştiri konusu olmuş, birçok ülke Belarus hükümetine tepki göstermişti. Avrupa Birliği, ülkeye yönelik yaptırımların masada olduğunu açıklamış, 26 yıldır iktidarda bulunan Aleksandr Lukaşenko ise Belarus’un ‘düzenini sağlamak’ üzere Rusya Devlet başkanı Putin’i müdahaleye çağırmıştı.

Masada yaptırımlar var

Avrupa Birliği (AB) muhaliflere uygulanan şiddet konusunda Belarus yönetimini sık sık uyarırken, seçimlerin “adil ve özgür” gerçekleşmediğini söyleyerek, oyların yeniden sayılması çağrısında bulunmuştu. Lukaşenko, önceki gün yaptığı açıklamada “yeniden seçim olmayacak” dedi.

Öte yandan Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel, AB Konseyi'nin 27 üyesinin Çarşamba günü Belarus'taki durumu görüşmek üzere video konferans yoluyla toplanacağını duyurdu. Michel, “Belarus halkı geleceğini tayin etme ve liderini özgür bir şekilde seçme hakkına sahiptir. Eylemcilere yönelik şiddet kabul edilemez" diye belirtti.

Belarus’taki seçim sonuçlarına ilişkin bir açıklama yapan İngiltere ise, Belarus'ta büyük gösterilere neden olan seçimleri tanımadığını açıkladı. Alman hükümeti ise, Belarus’a yönelik yaptırımların genişletilmesi önerisinde bulundu.

‘Yenilersek ölürüz’

Belarus’ta Lukaşenko yanlılarının düzenlediği mitingde konuşan Cumhurbaşkanı, yeniden seçim yapılmayacağını açıkladı. Ülkedeki gösterilere ve grevlere tepki gösteren Lukaşenko, "Çalışmak istemeyen ve ayrılmak isteyen varsa gidebilir. Kapılar açık" ifadelerini kullandı.

Lukaşenko, Belarus’un yeniden seçim yapmayı kabul etmesi halinde devlet olarak öleceğini iddia etti.

Klişe ‘vatan’ edebiyatı

Seçimlerde herhangi bir şaibe olmadığını, yüzde 80’den fazla oy aldığını öne süren Lukaşenko birçok despot gibi vatan-millet edebiyatına sığındı. 26 yıllık iktidar sahibi Lukaşenko “Değerli dostlar, sizi buraya beni korumak için çağırmadım. Aslında siz, çeyrek asırdan sonra ilk kez kendi ülkenizi, ailelerinizi, kız kardeşlerinizi, eşlerinizi ve çocuklarınızı savunabilmemiz için buraya geldiniz” diye konuştu.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.