3 Türk askeri öldürüldü

  • Gerilla, şehit Seyit Evran anısına düzenlediği eylemlerde 3 Türk askerini öldürdü. 

 

HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM) tarafından dün yapılan yazılı açıklamada, “Kurdistan dağlarının direnişçi özünü ruhuna işleyen ve gittiği her yere taşıyan, dilini ve kalemini ustaca kullanarak halkımızı özel savaş saldırılarına ve kapitalist moderniteye karşı ideolojik cephede yetkince savunan Seyit Evran yoldaşımızı saygıyla anıyoruz. Seyit Evran yoldaşın uğruna 33 yıl boyunca durmadan mücadele ettiği özgür yaşamın sesi Kurdistan dağlarında hep yankılanacak, Kurdistan’ın her yerine taşınacak ve nihai zafer ile taçlandırılacaktır” denildi. BİM, eylemlerle ilgili şu bilgileri verdi:

Botan Bölgesi

* Botan’ın Kato alanında Şirnex’in Elkê ilçesine bağlı Sîxurpaşa köyünden olan 1975 doğumlu Nazmi Sümer, 2018’de Îrfan Dîrok (Akif Turan), Şoreş Karer (Çavuş Abbaszade), Baran Bilbêsî (Bayram Hakseven) ve Devrim Doğan’ın (Ahmet Karaaslan) şehadetine neden oldu. Nazmi Sümer, yurtsever bir aile ve çevreden gelmesine rağmen her şeyden önce içinden geldiği yurtseverlik geleneğine ihanet etti, düşmanla iş birliğini sürdürdü ve Kato alanındaki gerilla yerlerini düşmana bildirdi. Nazmi Sümer, bu suçlarından dolayı 15 Eylül 2023 günü saat 21.00’de cezalandırıldı. 

Zap Bölgesi

* Saca ve Kurojahro Direniş Alanları arasında 26 Eylül saat 02.00’de hareket halinde olan işgalci Türk ordusuna ait kamyonet ağır silahlarla vurularak darbelendi.

Şehîd Delîl Batı Zap Bölgesi

* Girê FM Direniş Alanı’ndaki türk askerlerine ait zırhlı araç 26 Eylül saat 15.00’te suikast taktiğiyle vurularak darbelendi.

* Girê FM Direniş Alanı’ndaki işgalcilere ait 1 jeneratör 26 Eylül saat 15.45’te vurularak imha edildi.

* YJA star gerillaları, 26 ve 27 Eylül’de Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki Türk askerlerini 14 kez ağır silahlarla vurdu. 

* YJA Star gerillaları, 26 Eylül saat 17.20’de Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki savaş tünellerinin üzerine patlayıcı taşıyan 1 dronu imha etti. 

* Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki Türk askerleri, 26 Eylül saat 19.00’da harekete geçtiğinde suikast taktiğiyle vuruldu; 1’i öldürüldü. 

* YJA Star gerillaları, 27 Eylül saat 11.30’da Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki işgalcilere ait 1 kepçeyi ağır silahlarla vurarak darbeledi. 

* Girê Amediyê Direniş Alanı’ndaki işgalciler, 26 Eylül saat 17.50’de 2 kez ağır silahlarla vurularak darbelendi.

* Girê Amediyê Direniş Alanı’ndaki helikopter hareketliliğine 27 Eylül 03.10 ile 04.20 saatleri arasında 2 kez ağır silahlarla müdahale edildi.

* Girê Amediyê Direniş Alanı’ndaki işgalci Türk askerleri, 27 Eylül saat 18.50’de orta otomatik silahlarla hedeflenerek vuruldu; 2’si öldürüldü. 

Metîna Bölgesi

* Girê Ortê Direniş Alanı’ndaki Türk askerleri, 24 Eylül saat 11.00’da; 25 Eylül saat 14.30’da ve 27 Eylül saat 08.30’da vurularak darbelendi. 

Xakurkê Bölgesi

* Şehîd Bêrîtan Alanı’ndaki Türk askerleri, 23 Eylül saat 07.00’de harekete geçtiğinde ferdi ve orta otomatik silahlarla vurularak darbelendi.

Bombardıman sürüyor

* Türk ordusu, 26 Eylül saat 16.00’da Girê Amediyê Direniş Alanı’ndaki savaş tünellerini patlayıcı yüklü dronlarla 2 kez bombaladı.

* Girê Amediyê Direniş Alanı’ndaki savaş tünelleri, 27 Eylül saat 06.10’da yasaklı patlayıcılarla 1 kez bombalandı.

* Türk savaş uçakları, 26 Eylül’de Metîna’nı Gundê Bazê, Gundê Beşîlî, Gundê Dergelê, Gundê Golka ve Girê Ortê Direniş alanlarını 12 kez bombaladı.

* Saldırı helikopterleri de 27 Eylül’de Şehîd Delîl Batı Zap ile Metîna bölgelerini bombaladı.

* Zap, Şehîd Delîl Batı Zap, Metîna ve Xakurkê bölgelerini top atışları devam etti.  BEHDÎNAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.