41 gerillanın cenazeleri 22 yıldır verilmiyor

Dosya Haberleri —

25 Haziran 2020 Perşembe - 14:29

  • Van’da 1998 yılında toplu mezara gömülen aralarında Alman devrimci Andrea Wolf ve sanatçı Hozan Hogir’in de bulunduğu 41 cenaze ailelerine hala teslim edilmedi. Hozan Hogir için yapılan üç başvuruya da “takipsizlik” verildi.

Van’ın Çatak ilçesine bağlı Kelehê (Andiçen) köyüne yönelik 23 Ekim 1998 tarihinde düzenlenen hava saldırısı ve operasyonda şehit düşen Andrea Wolf ve sanatçı Hozan Hogir’in (Cazım Tatar) da bulunduğu 3’ü kadın 41 gerillanın cenazeleri 22 yıldır ailelerine teslim edilmiyor.

Şehit düşen gerillaların cenazeleri toplu olarak gömüldü. Bölgede yaşayan köylülerin verdiği bilgilerle ortaya çıkan toplu mezarın açılması için hayatını kaybedenlerin bazılarının aileleri resmi makamlara müracaatlarda bulundu, fakat aradan bunca zaman geçmesine rağmen tüm başvurular sonuçsuz bırakıldı.

3 kez başvuru yapıldı 

Kürt sanatçı Hozan Hogir’in ailesi ve avukatları da toplu mezarın açılıp, DNA testi yapılması talebiyle 3 kez başvuruda bulundu. Ailenin yaptığı her üç başvuruya da “takipsizlik” yanıtı verildi. Çatak Cumhuriyet Savcılığı’na yapılan başvurulara ilişkin kimi zaman “bölgenin güvenli olmadığı”, kimi zaman ise “yeterli delil olmadığı” gerekçeleriyle kovuşturmaya yer olmadığı kararları verildi.

Ailenin 2020 yılı içerisinde yaptığı son başvuruya Savcılıkça verilen yanıtta “Cazım Tatar’ın 23 Ekim 1998 yılında çıkan çatışmada öldüğü ve olay tarihinde öldürülen 41 PKK militanı arasında olduğu yönünde dosya kapsamında herhangi bir delil olmadığı” ifadeleri yer aldı.

Karar üzerine ailenin avukatı Turan Ece, Van Cumhuriyet Başsavcılığı’na itiraz ederek talebini yineledi. Avukat Ece, dilekçesinde toplu mezarın bulunduğu yere ilişkin tespitlerin yapıldığı ve toplu mezarın açılarak DNA testinin yapılmasını istedi.

Helikopterden gaz atıldı

Katliam sonrasında o güne dair tanıklıklarını anlatan bazı köylüler, Çatak ve Beytüşşebap sınırında helikopter destekli kapsamlı bir operasyon yapıldığını, çatışmanın yaşandığı bölgeye helikopter ne olduğunu bilmedikleri bir gaz atıldığını ifade etmişti.

Katliamın ardından İHD Van Şubesi üyeleri,  söz konusu toplu mezar alanını ziyaret ederek, ismi açıklanan PKK’li gerillaların ailelerine DNA testi yapılması için savcılıklara başvuru yapmaları çağrısında bulunmuştu.

Kızının kemiklerine kavuşamadı

Akabinde ilk olarak Andrea Wolf (Ronahi), Cazım Tatar (Hogir) ve Kamuran İnalkoç’un (Kawa) aileleri Çatak Cumhuriyet Savcılığı’na başvuru yaparak, yakınlarının kemiklerinin kendilerine verilmesini istemişti. Andrea Wolf’un annesi Lilo Wolf, Çatak Savcılığı’na gönderdiği dilekçesinde “Ben çok yaşlı ve hasta olduğum için gelemedim ama en azından kızımın kemiklerine kavuşmak istiyorum” demişti. Fakat savcılık yapılan bu üç başvuru için de ‘takipsizlik’ kararı verdi. Anne Lilo Wolf, kızının kemiklerine kavuşmadan 24 Nisan 2003 tarihinde hayatını kaybetti.

Hozan Hogir’in ağabeyi ise başvurusunda “Onun yine Van’da gömülmesini istiyorum. Çünkü o, orada hayatını kaybetti ve en doğrusu yine orada gömülmesi” demişti.

Mezarlık bombalandı

15 Eylül 2013 tarihinde toplu mezarın bulunduğu alanda inşa edilip, Andrea Wolf’un isminin verildiği “Ronahî Anıt Mezarlığı” ise, 29 Kasım 2015 yılında savaş uçakları ve helikopterlerce havadan bombalanarak yıkılmıştı. Bombardımanda anıtın yanı sıra buradaki cami, misafirhane ve mutfak olarak kullanılan yapılar da yıkılmıştı.


El Salvador’dan Kürdistan’a

Andrea Wolf (Ronahî), Almanya’nın Münih kentinde dünyaya geldi. 15 yaşında SPD’nin gençlik kollarına üye oldu. 1980’lerde RAF militanlarının katledilmesi protestolarında yer aldı. Aynı yıllarda arkadaşlarıyla birlikte “Özgür zaman 81” örgütü kurar. Bir süre sonra tutuklanır.

1992 yılında Alman sosyalistleri darbe alınca gözünü dünya devrimlerine diken Andrea’nın hedefinde Latin Amerika ve Kürdistan vardır.

1993 yılında El Salvador’a giden Andrea burada askeri darbelere karşı direnen devrimci gruplarla ilişkiye geçer. Bir dönem El Salvador’da kalan Andrea hakkında 1995 yılının yazında Alman federal savcılığı tutuklama kararı çıkartır.

Almanya’ya dönemeyen Andrea 1996 yılının sonunda Kürdistan’daki özgürlük mücadelesi saflarında yer almak için PKK’ye katılır. Andrea Wolf, 1 Mayıs 1997 tarihli günlüğüne, “Savaş makinesini metropollerde susturmamız gerekiyordu fakat olmadı, bize dağlardan başka seçenek bırakmadılar” notunu düşer.

Henüz 33 yaşındayken, 23 Ekim 1998’de Van’ın Çatak ilçesi kırsalında çıkan çatışmada sağ yakalanıp vahşice infaz edildi.

Wolf, Şubat 1999’da yapılan PKK 6. Kongresi’nde de oy birliği ile enternasyonalist mücadelenin simgesi ilan edildi.


 

Hozan Hogir

Kürtlerin “Hozan Hogir” olarak tanıdığı Cazım Tatar, 1974 Tatvan doğumlu. 11 çocuklu bir ailenin 10’uncu çocuğu olarak dünyaya gelen Hogir’in ailesi, 1985 yılında Ege’ye göç etti. 1992 yılında Mezopotamya Kültür Merkezi’nde (MKM) çalışmalar yürüten Hogir, kısa bir süre sonra “Pêt” yani “Alev” adını verdiği ilk ve tek albümünü çıkardı. Ardından yaşadığı baskılar sonucu 1996 yılında PKK’ye katılan Hogir, iki yıl sonra Çatak’ta yaşamını yitirdi.

Hogir’in yaşamını yitirmesinden kısa bir süre sonra kalp krizi geçiren annesi hayatını kaybetti. Hozan Hogir’in albümünde yer alan “Dirok”, “Niştiman”, “Axa Zêrîn”, “Lê dayê”, “Heyran”, “Quling”, “Kerem ke” ve “Oy eman” gibi parçalar, geçen yıllara rağmen halen en çok dinlenen şarkılar arasında. Hogir’in konser ve stüdyoda seslendirdiği çok sayıda parçaya ait kayıtlar da bulunuyor.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.