5 günde 85 kilometre yürüdüler

Yurt Dışı Haberleri —

“Özgürlük Yolculuğu” yürüyüşü

“Özgürlük Yolculuğu” yürüyüşü

  • Kurdistanlı gençler ve enternasyonalistlerin Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a özgürlük talebiyle Almanya’da gerçekleştirdiği 5 günlük “Özgürlük Yolculuğu” dün Köln’de sona erdi.
  • Yürüyüşe, farklı ülkelerden 40 enternasyonalist ve Kurdistan’ın dört parçasından gençler katıldı. Bu yıl ki yürüyüşte soykırım saldırıları nedeniyle Kurdistan’ı terk etmek zorunda kalan gençler dikkat çekti. Gençler, “Mücadelemiz burada da devam edecek” mesajı verdi.

BERFİN DENİZ/DÜSSELDORF

İmralı Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde 24 yıldır rehin tutulan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’dan yaklaşık 3 yıldır haber alınamıyor. Söz konusu iletişimsizlik sürecinde aile ve avukatların görüşme talebiyle Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı ve İmralı Cezaevi Müdürlüğü’ne yaptıkları başvurular ya yanıtsız bırakılıyor ya da reddediliyor. Ağırlaştırılmış tecrit karşısında halkların endişesi artarken, tecridin kaldırılması için yaptığı eylemler de büyüyor.

İmralı’da uygulanan tecride karşı yapılan eylemlerde sadece Kurdistanlılar değil dostları da yerini alıyor. Bunlardan biri de Almanya’da “Apocu ruhla özgürlük yolculuğuna” sloganıyla 3-8 Eylül arasında gerçekleşen “Özgürlük Yolculuğu” eylemi oldu. Almanya, İsviçre, Fransa, İngiltere, İspanya, İtalya, Bolivya gibi ülkelerden 40’a yakın enternasyonalist ve Kurdistan’ın dört parçasından 200’ü aşkın genç 5 gün boyunca 85 kilometre yol katetti. Yürüyüşün yanı sıra panel, yarışma, konferans gibi çeşitli eylem ve etkinlikler de gerçekleştirildi. Kominal yaşamı örgütlemek örgütleme amacı da taşıyan eylemde, eylemciler akşam Kürt ailelerde kaldı. Ailelerin gençlere olan ilgisi karşısında enternasyonalist gençler oldukça heyecanlıydı.

 

Berivan Kan

 

Şehitlerin yolundan gitmeliyiz

Eylemde heyecanını ve coşkusunu en ön saflara taşıyan Amedli 20 yaşındaki Berivan Kan, Türkiye ve Kürdistan’da yaşayan Kürt gençlerinin yoğun baskılara rağmen mücadeleye devam ettiklerini ifade ederek, “Biz Hannover’den buraya 51 kişi geldik ve çoğunluğu ülkeden yeni gelen gençler. Burada yaşayan gençler neden burada değiller. Avrupa’da gençlik için çalışmalar yeterli değil bunun için eğitimler, kültürel çalışmalar geliştirilmeli” diyor. Konferanstaki konuşmalardan çok etkilendiğini söyleyen Berivan, “Biz gençler şehitlerin çizdiği yolda yürümeliyiz. Onların yaşamları bize örnek olmalı, okuyarak ve dinleyerek kendimizi geliştirmeliyiz” diyor.

Kadınlar öncü olmalı

Kadınların Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için öncü olması gerektiğini vurgulayan Berivan, “İki kadın arkadaşı bu yürüyüşe davet ettiğimde aileler izin vermediği için gelemeyeceklerini söyledi. Bu benim için çok şaşırtıcı oldu. Benim annem bu çalışmalarda yer aldıktan sonra ne kadar güçlü olduğunu gördüm. Özellikle genç kadınlar bu tarz eylemlere katılmalı, bir arada daha güçlü olabiliriz” diyerek genç kadınlara sesleniyor.

 

Amed Qanireş

 

Korku yenilgi demektir

Paris’ten eyleme katılan Bingöllü Amed Qanireş de ilk defa böyle bir yürüyüşe katılanlardan. “Önderlik fikirlerini tartışmak, paylaşmak çok iyi geldi” diyen Qanireş, tüm gençlerin bu tarz eylemlere katılım sağlaması gerektiği vurgusunda bulunuyor. Paris’ten 17 kişi geldiklerini aktaran Qanireş, “Önderliğimizin esaretini tüm dünyaya duyurabilmek için buradayız. Eyleme farklı ülkelerden enternasyonalistlerin olmasın çok gurur verici. Bazı Kürt gençlerimiz korktuğu için bu eyleme gelmiyor. Korku yenilgi demektir, gençler bunu aşmalı ve Önderliğimizin fiziki özgürlüğü için yapılan her eylemde yer almalılar” diye konuşuyor.