81 yaşındaki Özer yine tutuklanıyor

Makbule Özer

Makbule Özer

  • Wan’ın Artemêt ilçesinde 2 yıl 1 aylık hapis cezası sonrası 9 Mayıs 2022’de tutuklanan ve cezasının bir yıl ertelenmesi üzerine 7 Eylül 2022’de serbest bırakılan 81 yaşındaki Makbule Özer, Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) “Cezaevinde kalabilir” raporu üzerine tekrar cezaevine girecek. 

ATK tarafından 11 Kasım’da mahkemeye gönderilen yazıda, “Makbule Özer’in mevcut belgeleri ve muayene bulgularına göre hali hazırda, R (rehabilitasyon) Tipi cezaevi şartlarında kalmasının uygun olduğu, 3 ay sonra gözlem notları ve son durumu gösteren sağlık kurulu raporu ile birlikte muayeneye gönderilmesi sonrasında sorulan hususlar hakkında yeniden değerlendirileceği oy birliği ile karar verildi.”

Cezaevine teslimi istendi

AKT’nin verdiği bu kararın diğer bölümünde ise Özer’in tekerlekli sandalye ile muayeneye geldiği, astım, nefes darlığı, diz, ayak, bilek hareketlerinin kısıtlı ve görme kısıtlılığı olduğu notları düşüldü. Savcılıkla dün örüşen aileye, Özer’in R Tipi Cezaevi’ne teslim edilmesi istendi. Aile, bunun üzerine Pazartesi günü Özer’i cezaevine teslim edecek. 

Suyunu bile içemiyor

Özer’in kızı Naime Özer, şunları söyledi: “Anneme bölge hastanesinde yüzde 61 engelli raporu verildi. Biz, bu raporları savcılığa gönderdik. Daha sonra annemi Adli Tıp’a götürdük. ATK, R’de kalmasının uygun olduğuna karar verdi. Adliyeye bugün bile tekerlikle sandalye ile götürdük. Annem, şu an kendi ihtiyacını karşılayamayacak durumda. Geçen yıl kalkıp bir bardak su alabiliyordu ama şu an onu bile yapamıyor. Biz annemizi sırtımızda taşıyoruz. Böyle bir hukuksuzluk olmaz.” VAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.