Abluka altında nöbet

23 Ağustos 2022 Salı - 16:45

  • Şenyaşar Ailesi, Urfa Adliyesi önündeki Adalet Nöbeti’ni polis ablukası altında sürdürüyor.

 

Urfa'nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018'de AKP Urfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından eşi ve iki oğlu katledilen Emine Şenyaşar ile katliamdan yaralı kurtulan Ferit Şenyaşar’ın, Urfa Adliyesi önünde 9 Mart 2021’de başlattığı Adalet Nöbeti 534. gününe girdi. Şenyaşar ve oğlu, dün sabah saatlerinde Suruç ilçesindeki evlerinden Urfa Adliyesi önüne geldi. Ailenin adliye binası girişinde bulunan gölgeli alanda oturması, 8 Ağustos'tan beri "Savcılık kararıyla" engelleniyor. Anne ve oğlu, nöbete başlamadan adliye binasına girerek dosya savcısı ile görüşmek istedi, ancak savcı makamında bulunmasına rağmen reddetti. Aile bunun üzerine nöbeti adliye binası girişinde bulunan gölgede başlattı. Polisler savcılık kararını gerekçe göstererek, ailenin burada oturmasını engellemek istese de Emine Şenyaşar, oturarak nöbeti sürdürdü. Bunun üzerine polisler, Emine Şenyaşar'ın üzerine oturduğu mindere el koydu. Anne ve oğlu, onlarca polis tarafından ablukaya alındı. 

Gazetecileri engelleme çabası

Nöbet sırasında çekim yapmak isteyen gazeteciler de polis tarafından engellenmek istendi. Polis, Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Emrullah Acar’ın kimliğini alarak Genel Bilgi Taraması’ndan (GBT) geçirdi. Görüntü çekmekten alıkoymak için çantasını boşaltması istenen Acar, engellemeye rağmen çekim yapmayı sürdürdü. 

Gelin, bizi de öldürün

Ablukaya tepki gösteren Emine Şenyaşar, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslenerek, "Senin de çocukların var. Bu zulmü görmüyor musun? Sende vicdan yok mu? İki kişi kaldık, gelin bizi de öldürün. Bu nasıl devlet, bu nasıl adalet? Artık bu acıyı kaldıramıyorum. Ailemi katlettiniz. Neden vekilinizi koruyorsunuz?" diye sordu.  

Polis, adliye binası önünde gelen avukatlara “Aileyi ikna edin buradan kaldırın yoksa gözaltına alacağız” diyerek tehditte bulundu. Ailenin avukatları, Urfa Cumhuriyet Başsavcı vekilinden randevu almak için adliye binası içerisine girerken, anne ve oğlu, nöbeti polis ablukasında sürdürdü. Polis ablukasında bulunan Emine Şenyaşar’ın yaktığı ağıtlar adliye binası önünde yankılandı.  MA/URFA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.