Açlık grevi 75. gününde

8 Şubat 2021 Pazartesi - 23:49

Türk cezaevlerinde devam eden açlık grevi 75. gününde. Amed’deki İzleme Koordinasyonu, Türk Adalet Bakanlığı ve ilgili kurumlara bir kez daha görev ve sorumluluklarını hatırlattı.

Türk cezaevlerindeki PKK ve PAJK’lı tutsakların, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sonlandırılması talebiyle 27 Kasım’da başlattığı süresiz-dönüşümlü açlık grevi, 75. gününde devam ediyor. Aynı amaçla Mexmûr Şehit Aileleri Derneği’nde 54, Yunanistan’ın Lavrio Kampı’nda 37 gündür açlık grevi yapılıyor.

Amed Barosu, Tabip Odası (DTO), Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), İnsan Hakları Derneği (İHD), Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) şubeleri ile Tutuklu Aileleri ile Yardımlaşma Derneği (TUAYDER), açlık grevleri eylemlerine ilişkin dün basın toplantısı düzenledi. Amed Barosu Adli Yardım Hizmet Binası’nda düzenlenen açıklamayı, katılımcılar adına Baro  Cezaevi Komisyonu Eşbaşkanı Miran Gizem yaptı. Gizem, 107 cezaevinde eylemin devam ettiğine dikkat çekti.

Cezaevlerindeki ihlallerin süreklileştiğini belirten Miran, 7242 sayılı Ceza İnfaz Kanunu değişikliğiyle beraber hak ihlallerinin giderek arttığına vurgu yaptı. Tecride karşı daha önce de açlık grevleri eylemlerinin yapıldığını hatırlatan Miran, bu grevlerin etkisi ile tecridin geçici olarak kalktığını, ancak 7 Ağustos 2019’dan beri görüş yasaklarının yeniden devreye girdiğini ifade etti. Miran, bu durumun BM Mandela Kuralarına, CPT tavsiyelerine ve 5275 sayılı Ceza İnfaz Kanunu’na aykırı olduğunu anlattı. 

Yasa dışı uygulamaya son verin

Adalet Bakanlığı tarafından bir an önce yasal olmayan bu uygulamalara son verilmesini isteyen Miran, ”Bizler; hukukçular, insan hakları savunucuları ve sağlık örgütü temsilcileri olarak açlık grevi eylemine başvuran mahpusların başta sağlık hakkı olmak üzere, yaşam haklarının korunması için tüm yetkililerin gerekli duyarlılığı göstermesi gerektiğini vurgulamak istiyoruz” dedi.

Siyasal iktidarın süreç daha tehlikeli bir noktaya evirilmeden, açlık grevi eylemcilerinin taleplerini değerlendirmesi gerektiğini kaydeden Miran, ”Bugün itibarıyla 313 açlık grevcisinin tek bir talebi vardır; mutlak tecridinin kaldırılması talebidir. Bu talebin yerine getirilme sorumluluğu ise yine siyasal iktidarındır. Taleplerin karşılanmayıp hapishanelerde devam eden süresiz- dönüşümlü açlık grevleriyle ilgili olarak, eylemci mahpusların sağlık ve yaşam hakkına yönelik ortaya çıkacak üzücü sonuçlarından da yine siyasal iktidar sorumlu olacaktır. Bu nedenle öncelikle Adalet Bakanlığının ve ilgili kurumların bir an önce hareket geçmesi gerekmektedir” diye konuştu. 

Ortak talepleri sıraladı

 Devam eden açlık grevi eylemlerine ilişkin ortak talepleri sıralayan Miran, şöyle devam etti: ”Tüm hapishanelerde yaşanan hak ihlallerine son verilerek, kişi onuruna yakışır muamele yapılması, mahpuslara yönelik işkence, kötü muamele ve insan onuruna aykırı davranış yasağı kapsamında muamelelerin ve diğer hak ihlallerinin ortadan kaldırılması, hasta mahpusların tedavilerinin aksatılmadan yapılması, hastane sevkleri sonrası karantina koşullarının tecrit işkencesi uygulamasına dönüştürülmesinin önlenmesi hususunda Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, Kamu Denetçiliği Kurumları ve ilgili tüm kurum ve kuruluşlar görevlerini yapmalıdır. Açlık grevi yapan mahpusların kaldıkları hapishanelerde düzenli sağlık kontrollerinin yapılması, protokollere uygun beslenme ihtiyaçlarının karşılanması, tıbbi bakımlarının yapılması gerekmektedir. Daha önceki açlık grevi süreçlerinde de tıbbi olarak yapılacaklar ceza infaz kurumlara iletilmiş olup bu prosedürlere uyulması sağlanmalıdır. 

Adalet Bakanlığı ve ilgili kurumları hak ihlallerinin sonlandırılması ve tecridin kaldırılması için bir an önce adım atmaya davet ediyoruz. Açlık grevi sürecini yakından izlemek için oluşturduğumuz İzleme Koordinasyonu olarak merkezi ve yerel düzeyde gerekli girişimlerde bulunacak, bu durumu raporlayarak demokratik kamuoyunun oluşmasına katkı sunacağız.”  AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.