Acoli’ni serbest bırakın

Dosya Haberleri —

23 Eylül 2021 Perşembe - 21:00

.

.

  • Siyahi polis grupları, 48 yıl hapis cezasına çarptırılan eski Kara Panter’in serbest bırakılması çağrısı yaptı:

 

“Cezam açıkçası çok uzun. Ailemin ve arkadaşlarımın gözleri önünde hızla parçalanıyorum. ” Sundiata Acoli

ED PILKINGTON 

Memur grupları, New Jersey eyalet polisini öldürmekten hüküm giyen 84 yaşındaki Sundiata Acoli’nin kamu güvenliği için hiçbir tehdit oluşturmadığını söylüyor.
Halihazırda görevi başında ve emekli olan siyahi polis memurlarından oluşan bir koalisyon, 1973’te New Jersey eyalet polisini öldürmekten 48 yıldır ceza alan eski bir Kara Panter üyesi olan Sundiata Acoli’nin şartlı tahliyesi için çağrı yapıyor.
Dört siyahi kolluk kuvvetleri grubu, tutuklandıktan neredeyse yarım yüzyıl sonra Acoli’nin şartlı tahliyesi için dava açmak amacıyla güçlerini birleştirdi. Gruplar, New Jersey yüksek mahkemesine sunulan bir evrakta (amicus brifinginde), tutukluluğunun devamını “ırksal adalete hakaret” olarak nitelendiriyor ve şartlı tahliye kurulunu tutukluyu serbest bırakmayı defalarca reddederek, yasayı ihlal etmekle suçluyor.

Hayatının yarısını hücrede geçirdi
Polis grupları, “Bay Acoli, yaşamının yarısından fazlasını, yaklaşık 20 yıl yaşlı bir yurttaş olarak, park yeri büyüklüğündeki hapishane hücrelerinde geçirdi… Şartlı tahliye hakkı verilmeli” diye yazıyor.
Acoli, Kara Panter Partisi’nin ve silahlı kanadı Siyah Kurtuluş Ordusu’nun, büyük ölçüde 1960’ların sonlarında ve 1970’lerde yaptığı şiddet eylemlerinden hâlâ hapiste olan en az 11 eski üyesinden biridir. Tutsakların çoğunun, parmaklıklar ardında geçirdikleri zaman yarım yüzyıla yakın bir süreye yaklaşıyor.
84 yaşındaki Acoli, hâlâ hapiste olan eski siyahi radikallerin en yaşlısı. Geçen yıl Maryland Eyaleti’ndeki Cumberland Federal Cezaevi’ndeki hücresinde COVID-19’a yakalandı ve hafızasının kademeli olarak bozulması da dahil olmak üzere bedensel ve zihinsel gerilemelerden muzdarip.

84 yaşında bir tutsak
Acoli, Guardian ile yaptığı yazılı iletişimde, işitme, görme, zihinsel ve kas kapasitesindeki kronik bozulmayla mücadele ettiğini, ancak cezaevinde “çok az tıbbi tedavi gördüğünü ya da hiç tedavi görmediğini” söyledi.
“36 yaşından beri yaklaşık 50 yıldır hapiste olan 84 yaşında bir adamım, artık bırakın kamu güvenliğini, bir pire için bile tehdit oluşturmayan bir adamım” diyerek, Acoli şunları ekledi: “Cezam açıkçası çok uzun. Ailemin ve arkadaşlarımın gözleri önünde hızla parçalanıyorum.”
Mahkemeye sunulan evrak sorulduğunda da Acoli, "Siyahi dernekler, herkesin zaten bildiği şey hakkında fikirlerini ifade ediyor: artık serbest bırakılmamın zamanı geldi, aslında geçmişti."
 
Poliste çatlak
Siyahi grupların müdahalesi, polis teşkilatı içindeki bir çatlağı vurguluyor. Beyazların hakim olduğu güçlü kolluk kuvvetleri birlikleri, eski Kara Panterleri on yıllardır cezaevinde tutmak için verilen savaşın ön saflarında yer aldı.
Acoli’nin davasında, New Jersey Eyalet Askerleri Kardeşlik Derneği, "hayatının geri kalanında kilitli ve sivil toplumdan uzak" tutulması için çağrı yaptı.
Doğduğunda kendisine Clark Edward Squire adı verilen Acoli, bir önceki yıl New Jersey eyalet polisi Werner Foerster’ı öldürmekten 1974’te ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı. Acoli, Siyah Kurtuluş Ordusu’nun diğer iki üyesi, Assata Shakur (JoAnne Chesimard) ve Zayd Malik Shakur (James Costan) ile birlikte New Jersey paralı otoyolunda araba kullanıyordu ve bir eyalet polisi olan James Harper tarafından stop lambası çalışmadığı gerekçesiyle durduruldular.
Ardından çatışma çıktı ve ateş açıldı. Foerster dört kurşunla vurularak öldü ve Zayd Malik Shakur da öldürüldü. Harper yaralandı; hem Acoli hem de Assata Shakur bir polis kovalamacasının ardından tutuklandı.
Shakur sonradan kurtuldu ve Küba’ya kaçtı; Küba hükümeti tarafından kendisine sığınma hakkı verildi. 2013’te FBI’ın "en çok aranan teröristler" listesine giren ilk kadın oldu. 74 yaşındaki kadın Panterin yakalanmasına yol açacak bilgiler için 2 milyon dolar ödül konulmuş durumda.

Siyahi mahkum sayısı 12 kat fazla
Evrakta, dört siyahi polis memuru grubu, Acoli’nin devam eden hapis cezasına karşı güçlü argümanlar öne sürüyor. Eyaletin Cezai Hüküm ve Tasfiye Komisyonu, New Jersey’de siyahiler ve beyazların hapsedilme oranı arasında 12’ye 1’lik bir farkla ülkedeki en büyük eşitsizliğe, uçuruma dikkat çekiyor.
Ömür boyu hapis cezasına çarptırılan New Jersey mahkumlarının neredeyse üçte ikisi siyahidir.
Ayrıca Acoli gibi müebbet hapis cezası alan mahkûmların tüm mahkûm grupları arasında en düşük tekrar suç işleme oranına sahip olma eğiliminde olduğuna ve bu oranın yaşla birlikte daha da düştüğüne dikkat çekiyorlar. Yine de son 40 yılda New Jersey şartlı tahliye kurulu tarafından serbest bırakılan mahkûmların oranı düştü -1980’lerde %42’den 2012 ila 2019 arasında sadece %7’ye.

Yasadışı cezalandırma
Siyahi polis grupları, şartlı tahliye kurulunu, göz önünde bulundurmaları gereken tek konuya, serbest bırakıldığında kamuya bir tehdit oluşturup oluşturmadığı konusuna- yoğunlaşmak yerine saplantılı bir şekilde Acoli’nin radikal siyasi görüşlerini değiştirip değiştirmediğine odaklanmakla suçluyor. Belgede, kurulun yaklaşımının "yasadışı ceza" anlamına geldiğini söylüyor.
Acoli ilk olarak 1993’te şartlı tahliye kurulunun önüne geldi ve bu sırada sadece reddedilmekle kalmadı, aynı zamanda kurula yeniden başvurmadan önce 20 yıl daha beklemesi gerektiği söylendi. 2014 yılında, eyalet temyiz mahkemesinin üç yargıçtan oluşan bir heyeti, hiçbir tehdit oluşturmadığı gerekçesiyle serbest bırakılmasına karar verdiğinde -bu karar, daha sonra eyalet yüksek mahkemesi tarafından bozuldu- serbest kalmaya yaklaştı.
Bir sonraki şartlı tahliye kurulu ve mahkeme duruşmalarından sonra, davayı bu yıl ya da önümüzdeki yılın başlarında ele alması beklenen New Jersey Yüksek Mahkemesi’ne yeniden itiraz ediyor.
Evrakı ortaklaşa hazırlayan dört grup şunlardır: Ceza Adaletinde Siyahilerin Ulusal Birliği, ABD Kolluk Kuvvetlerinde Siyahiler, Kara Polis Deneyimi ve Büyük Muhafızlar Konseyi.
Washington DC’de 24 yıl boyunca polis memuru olarak görev yapan ve şu anda ABD Kolluk Kuvvetlerinde Siyahiler’le birlikte olan Ronald Hampton, eski Kara Panterler için uzun süreli hapis cezalarının ceza adalet sistemindeki ırksal çarpıklıkları gösterdiğini söyledi. “Bu uzun mahkumiyetler saçma. Sistem rehabilitasyon amaçlıdır, cezalarını tamamlayan mahkumlar eve gönderilmeli, ancak bu siyahiler için işlemedi.”
 
Çeviri: Serap Güneş 
Kaynak metin: https://www.theguardian.com/us-news/2021/aug/24/black-police-officers-groups-seek-parole-former-black-panther-sundiata-acoli