Ağacın gölgesindeki anıları yok olacak

Kadın Haberleri —

Dikmece'de kıyım

Dikmece'de kıyım

  • Dikmece’de Arap Alevilerinin tarım arazilerinin istimlak edilmesiyle kadınlar artık kendini güvende hissetmiyor. Kadınlar ayrıca, TOKİ projesiyle kültürlerinin yok edileceğini ve artık çocuklarına bırakacakları zeytin ağaçlarının olmayacağını söylüyor.

Hatay’ın Samandağ ilçesinde orada yaşayan köylülere haber verilmeksizin tarım arazileri depremzedeleri yerleştirme gerekçesiyle Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından istimlak edildi. Köyde yaşayanların hukuk mücadelesi ve nöbet eylemlerinin yanında hayat da devam ediyor.

Tüm geçimini sahip oldukları tarlalardan sağlayan Arap Alevi kadınlar tarlalarının istimlak edilmesiyle beraber hem güvenliklerinin kalmadığını hem de kadın kültürünün parçası olan birçok gelenek ve üretimden vazgeçmek zorunda bırakılacaklarını söylüyor. Kadınlar herkesi birlikte mücadeleye davet ediyor.

 

 

Zeytinleri çocuklarına kalacak

Tarlasındaki narlardan nar ekşisi yapan ismini vermek istemeyen kadın ninesinden öğrendiği yöntemleri çocuklarına aktardığını belirtti.

Eşini 50 yıl önce kaybettikten sonra bütün geçimini bu tarlalardan sağladığını ifade eden kadın, “Benden sonra da bu tarlalar çocuklarıma kalacak. 7 hektar zeytinliğim var. Devlet onları da almak istiyor. Yıllardır oradan zeytin yiyoruz, yağımız oradan çıkıyor. Kendi ellerimle ektim, baktım. Biz para istemiyoruz, para gelir ama zeytin gelmez. Zeytinlerin arasına bakla sebze de ekiyorum, onlarla geçiniyorum. Onlara hakkımı helal etmiyorum, tarlalarımı almaya hiçbir hakları yok” şeklinde konuştu.

Güneş batınca dışarı çıkamıyorlar

Demografik yapının değişmesini de istemediğini, tanımadığı insanların köye taşınmasıyla tek başına yaşayan biri olarak kendini güvende hissetmeyeceğini belirten kadın, “Daha önce rahattık. Dışarda yatıyorduk şimdi geceleri korkuyoruz. Daha önce gece 12 de saman yapmaya gider korkmazdık şimdi güneş batınca dışarı çıkamıyorsun. Hayat bizim için zorlaştı. Bütün köy halkının birlikte hareket etmesi gerekiyor” dedi.