Alevi Kürtler konsoloslukta fişlendi

Diaspora Haberleri —

16 Ekim 2020 Cuma - 23:00

  • Türk devletinin faşizan ruhu sınırları aşarak Avrupa kıtasına ulaştı. 1976’dan bu yana Almanya’da yaşayan Halit Karaman’ın 8 Ekim Perşembe günü gittiği Stuttgart Konsolosluğu’nda pasaportuna el konuldu. Kahraman ile birlikte 7 Kürt Alevi'nin daha pasaportuna el konulduğu öğrenildi. 

 

DENİZ BABİR/HEİLBRONN

Türk konsolosluklarının Baden-Württemberg’de yaşayan Kürt-Alevileri fişlendikleri ortaya çıktı. Almanya’nın Heilbronn kentinde yaşayan Halit Karaman’ın pasaportuna Türk konsolosluğu tarafından el konuldu. Karaman, “Son bir haftada benim gibi Türk konsoloslarına başvuran 6 kişi daha aynı durumu yaşamış, hepsi Kürt ve Alevi” dedi.

İşçi ailesi olarak 1976’dan bu yana Almanya’da yaşayan Halit Karaman’ın 8 Ekim Perşembe günü gittiği Stuttgart Konsolosluğu’nda pasaportuna el konuldu. Henüz 1,5 yıl süresi bulunan pasaportunu yanlışlıkla çamaşır makinasına atınca yeni pasaport için konsolosluğa başvurduğunu belirten Karaman, "Memur 'Türkiye’de aramanız var, size pasaportunuzu veremeyiz' dedi. Böylece Türkiye’de yakalama kararım olduğunu da öğrenmiş oldum" diye konuştu. 

Eski pasaporta da el konuldu

Şimdiye kadar kendisine mahkeme kararıyla ilgili bir bilgilendirme yapılmadığını ve eski pasaportuna da el konulduğunu aktaran Karaman, “Başkonsolos, Türkiye’de bir avukat tutup vekalet vererek oradaki durumumu öğrenebileceğimi söyledi. Pasaportuma el konulduğuna dair yazılı belge verilmesi talebimi de reddettiler" diye belirtti.

Gitmediğim bir ülkede nasıl suç işlerim?

"Son beş yıldır Türkiye’ye gitmiyorum, ne gibi bir suç işlemişim ki pasaportuma el konuluyor" diyerek tepkisini dile getiren Karaman, "Aslında sanki ben bir suç işlemişim ve bu sebeple gitmiyorum demeye getirildi. Gitmediğim bir ülkede ne gibi bir suç işlemiş olabilirim ki" diye sordu.

Bir haftada 7 Kürt-Alevi fişlendi

Konsolosluktan çıktıktan sonra avukatı Dr. Christop Wingerter ile görüştüğünü belirten Karaman, “Avukatım bana son bir hafta içerisinde başvuruda bulunan yedinci kişi olduğumu söyledi. Pasaportuna el konulan kişilere de herhangi bir yazılı belge verilmemiş ve her yedisi de Kürt-Alevi” diye aktardı.

Gizlemeyin, kokmayın

Kendisiyle benzer durumda çok kişi olduğuna vurgu yapan Karaman, "Münih’te oturan bir arkadaşım pasaportuma el konulduğunu duyduğunda beni aradı son 1 yılda o bölgede çok sayıda kişinin benzer sorunu yaşadığını söyledi. Bunu yaşayanlar lütfen gizlemesinler. Sesiz kalmayalım, televizyon ve gazetelere gidip bu yaşadıklarımızı anlatalım" çağrısında bulundu.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.